Lúčanská Fatra
Z Multimediaexpo.cz
Lúčanská Malá Fatra je jižní část slovenského pohoří Malá Fatra, která je od jeho severní části Krivánské Malé Fatry oddělena řekou Váh.
Obsah |
Geografie
Lúčanská Malá Fatra je na rozdíl od Krivánské Malé Fatry nižší a má odlišný tvar. V centrální části má široký plochý hřbet s lučními porosty vertikálně jen málo členitý. Jižnější část je zalesněna, je celkově nižší a vertikálně členitější. Údolí vyúsťující do Turčianské kotliny jsou kratší než na opačné straně hor směrem do Rajecké doliny. Potoky, které z Lúčanské Malé Fatry stékají, se vlévají do řek Turiec, Rajčanka a Váh. Poblíž Fačkovského sedla se nalézá pramen řeky Nitra
Hřeben Lúčanské Malé Fatry
Hřeben Lúčanské Malé Fatry zvykem přecházet z Fačkovského sedla (802 m n. m.). Prvním vrcholem je charakteristický skalnatý vrch Kľak (1352 m n. m.), který je výborným vyhlídkovým bodem. Pod ním se nachází Kľacký vodopád. Hřeben pokračuje přes Ostrou skálu (1220 m n. m.), Vrícke sedlo (950 m n. m.) na skalnatý vrchol Skalky (1191 m n. m). Odtud pod kótu Janková (1163 m n. m.) mírně do Sedla pod Úplazom (988 m n. m.), které je křižovatkou turistických tras. Nad sedlem je vrchol Úplazu (1085 m n. m.) a pod ním oblíbené bivakovací Sedlo pod Hnilickou Kýčerou (1028 m n. m.) s pramenem pitné vody a křižovatkou značkovaných turistických cest. Strmým výstupem chodník pokračuje na vrchol Hnilické Kýčery (1218 m n. m.), která je výborným vyhlídkovým bodem. Z vrcholu se hřeben táhne převážně lesem přes sedlo Maríková (990 m), Kopu (1232 m), Hornú lúku (1299 m n. m.) na Veterné (1442 m n. m.). Zde začíná nejatraktivnější lučnatá část hřebenu se stálými výhledy. Dalším vrcholem je nejvyšší bod hřebenu, podle kterého dostalo celé pohoří své jméno - Veľká lúka (1475 m n. n). Tato část pohoří bývá často po deštích rozmočena, mimo jiné též proto, že se zde nalézají rašeliniště. Z Velké louky je možné pokračovat na Krížavu (1457 m n. m.), na které se nacházejí různé telekomunikační vysílače. Kótou Zázrivá (1394 m n. m.) hřeben pokračuje na Minčol (1363 m n. m.), pod kterým se nacházejí památníky na prudké boje, které zde probíhaly v době Druhé světové války během Slovenského národního povstání. Od kóty Úplaz (1301 m n. m.) se chodník vrací do lesa a klesá přes sedlo Javorina (967 m n. m.) do obce Strečno.
Turismus
Letní turistické cesty vedou dlouhými dolinami, které zpočátku nejprve mírně a na závěr pak strmě stoupají na hlavní hřeben. Velmi dobré terény na zimní turistiku a lyžování mají Martinské hole a okolí Fačkovského sedla. K dalším lyžařským střediskům patří Holý díl ve Višňovém, Valčianská dolina u obce Valča, Košariská v Rajeckolesnianské dolině a Piatrová u Vrútek. Oblast Lúčanské Malé Fatry je podstatně méně navštěvovaná než severní Krivánská Malá Fatra, což nabízí ideální možnosti trampské turistiky. Tento fakt je podpořen také tím, že Lúčanská Malá Fatra není zařazena mezi slovenské národní parky či chráněné krajinné oblasti.
Zajímavosti
K zajímavostem tohoto atraktivního regionu patří například Slovenský betlem v Rajecké Lesné, lidová architektura a malované domy v obci Čičmany a Malofatranské muzeum ve Stráňavách.
Reference
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |