Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Lumík sibiřský
Z Multimediaexpo.cz
Lumík sibiřský (latinsky Lemmus sibiricus) je hlodavec, který žije v obrovských koloniích, je velmi plachý. Má malý tupý čenich, hustou srst a krátký ocásek. Přes střed hřbetu se mu táhne černý pruh; někteří jedinci z určitých částí Severní Ameriky tento pruh postrádají.
Obsah |
Rozšíření
Žije od severovýchodní Evropy až po severní Asii,a také od Aljašky až po severozápadní Kanadu.
Migrace
Lumíci se periodicky přemnožují a v obrovských skupinách podnikají sezonní migraci na malé vzdálenosti mezi otevřenými travnatými krajinami s keři do nížin s vyššími porosty, kam se stěhují na zimu.Jeho migrace jsou mnohem méně dramatické něž migrace lumíka norského (latinsky Lemmus lemmus)jehož populace jsou někdy hnány insitinktem tak, že se pokoušejí přeplavávat řeky a slézat skalní útesy.
Velikost
Je velký 12-15 cm a ocas je 1-1,5 cm dlouhý. Váží 45-150 g.
Potrava
Živí se mechy, trávou ostřicí, různými bylinkami, měkkými větvemi, někdy může sníst i ptačí vejce.
Hnízdo a rozmnožování
Samice budují hnízdo z trávy a vlastní srsti. Březost trvá 18 dní a může se jí narodit až 12 mláďat.V budování nor je velice čilý a velmi aktivní.Na podzim se stěhuje do nižších oblastí tundry.
Příbuzné druhy
- Lumík amurský (Lemmus amurensis)
- Lumík norský (Lemmus lemmus)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |