Luzný

Z Multimediaexpo.cz


Luzný (německy: Lusen) je hora, která se nachází v centrální části německé strany Šumavy (Bavorského lesa) v těsné blízkosti hranic s Českou republikou. Měří 1 373 metrů a mezi šumavskými horami vyniká největším kamenným mořem, které pokrývá její vrchol. Luzný se nachází na území Národního parku Bavorský les. Na severozápadním svahu pramení Luzný potok, který se po několika kilometrech stéká s Březnickým potokem a vytváří Modravský potok. Ten poblíž Modravy přibírá Roklanský a Filipohuťský potok a vytváří řeku Vydru.

Obsah

Výstup

Nejkratší výstup je možný z parkoviště pod Luzným a cesta trvá asi 1,5 h.Pro výstup je možné zvolit ze dvou cest, Sommerweg (Letní cesta) nebo Winterweg (Zimní cesta). Turistická trasa z Luzného na Roklan (1453 m) trvá asi 4 h. Ve výjimečných případech (zvláštní akce s povolením NP Šumava) je možné vystoupat na vrchol Luzného z Březníku v údolí Luzného potoka ležícího na území ČR. Od roku 2009 je také možné vrcholu dosáhnout rovněž z Březníku, ale po úbočí Špičníku, nikoliv Luzenským údolím.

"Ďáblovo dílo"

Celá oblast od Roklanu po Třístoličník byla po staletí spojována s lidovými skazky, pověstmi a legendami vyprávějícími o čarodějnicích, medvědech, obrech a ďáblech. Zejmána pak k Luznému a jeho nejbližšímu okolí se jich mnoho váže. V soutěsce Teufelsloch (Jak již název napovídá, Teufelsloch = Čertova soutěska) údajně sídlí poslové pekel a vrhají rozžhavené smrkové šišky po lidech, kteří sem zabloudí. Samotná hora měla vzniknout takto: Vládce pekel zde převrhl povoz s obrovskými balvany, které táhl, aby přehradil řeku Dunaj v Pasově, způsobil povodeň a zabil všechny jeho obyvatele. Náhle však z dáli uslyšel kostelní zvon, ztratil veškerou svou sílu a musel povoz nechat povozem. Dnes víme, že tomu tak není a že hora vznikla rozlámáním granitového masivu, na což upozorňují i tabule pod vrcholem. Díky ohnivým západům slunce, které dokáží fantazii návštěvníků rozlítit i dnes však něco z původního smyslu zůstává, mnoho lidí je označuje za "ďáblovo dílo".

Luzný v umění

Luzný se stal předlohou mnoha uměleckých děl, například v knize českého malíře a spisovatele Josefa Váchala Šumava umírající a romantická můžeme najít dřevoryt Bouře nad Luzným.

Zajímavosti

Za dobré viditelnosti je možné z Luzného pozorovat panorama vrcholů severních Alp. Z vrcholu jsou dobře viditelné také okolní šumavské hory na německé i české straně (např. Roklan, Poledník, Černá hora a další) a údolí Luzného potoka s Hraniční slatí v okolí Březníku. Údolím pod Luzným vedla v minulosti Zlatá stezka až na Březník, dnes je však kvůli výskytu tetřeva hlušce veřejnosti nepřístupná.

Externí odkazy