Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Mšeno (přehrada)
Z Multimediaexpo.cz
Údolní nádrž Mšeno nebo Přehrada Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehrada v povodí Lužické Nisy. Nalézá se nedaleko centra Jablonce nad Nisou a v bezprostřední blízkosti jeho sídlištní zástavby. Je napájena Mšenským potokem. Přehrada patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě a tvoří údajně největší vnitroměstskou plochu v Evropě na východ od Ženevského jezera[1]. Postavena byla v letech 1906–1908 pražskou stavební firmou Franz Schön a synové.
Obsah |
Historie
Podnět ke stavbě přehrady daly ničivé povodně na konci 19. století, (především povodeň z 30. července 1897). Jako projektant se na přípravě stavby přehrady podílel i univerzitní profesor Otto Intze z Cách. Konkurz vyhrála firma Schön a synové z Prahy. Stavba byla zahájena v květnu 1906, dokončena v roce 1909, štola z Lužické Nisy byla dokončena v roce 1910 a zkolaudována v březnu 1911. Stavba stála 4 238 190 rakouských korun.[2] Naposledy byla prehrada vypuštena v letech 1998 a 1959.
Technické informace
Zděná hráz a náspy s cestami dělí nádrž na tři části. S hrází souvisí dvě přívodní štoly: z Bílé Nisy a z Lužické Nisy. Zásobní objem nádrže činí 1,897 mil. m³ (maximální až 2,786 mil. m³).
Plocha vodní plochy je necelých 40 ha. Výška hlavní hráze je 15,8 m, délka 425 m, šířka hráze 4,5 m v koruně a 15 m v základech[3]. Leží na kótě 513 m n. m. Výška hráze nad základovou spárou 20m.
Injekční štola pod hrází přehrady
Vzhledem k velkým průsakům pod podložím hráze byla pod hrází vybudována speciální injekční štola. Práce na štole započaly v prosinci 1997 a již za 3 roky bylo vše hotovo. Při budování štoly se používalo malých naloží k narušení horniny. Ta byla následně pomocí klasických kolejových vozíků odvážena k montážní šachtě kde byla jeřábem vyzvedávána. Po vyhloubení celé štoly zde bylo provedeno vybetonování. Používalo se speciální pojízdné bednění. Bednění se sundávalo již druhý den. Po tomto vybetonování byla provedena injektáž a speciální vrty na zjištění stavu tělesa hráze. To bylo ve výborném stavu a tudíž zde nebyla potřeba tak nákladná sanace. O to horší však byla injektáž pod podlahou. Zprvu bylo plánováno s tím že se bude používat cementová směs. Avšak podloží bylo tak husté ze směs se nedostávala daleko a bylo by potřeba provádět více vrtu. Proto bylo rozhodnuto o nákupu speciální hmoty na bázi polyuretanu, která byla navíc dvousožková a po smíchání se rozpínala a tudíž vytvářela vysoký tlak. Sanace dopadla velmi dobře. Předpokládaný průsak byl 0,1l.s-1 avšak jeho hodnota je 0,06l.s-1. Šířka této štoly pod hrází je 1,8m. Délka štoly od Pasek z Lucanské Nisy je 636m.
Reference
- ↑ http://www.jablonec.cz/?p=article_show&aid=26
- ↑ http://bimbo.fjfi.cvut.cz/~horsky/prehrady/mseno/uv.html
- ↑ http://maps.kraj-lbc.cz/mapserv/dpp_dokumenty/vd_mseno.htm
Související články
Externí odkazy
- Z webu Libereckého kraje
- Povodí Labe
- Stránka o přehradě na bimbo.fjfi.cvut.cz
- Stránka o přehradě na webu města Jablonce
- Informace na jablonec.cz
- Galerie obrázků z injekční štoly
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |