MIT Daedalus

Z Multimediaexpo.cz

MIT Daedaleus v letu

Daedalus bylo letadlo poháněné lidskou silou postavené na Massachusettském technologickém institutu (Aeronautics and Astronautics Department), které 23. dubna 1988 uletělo v kategorii letadel poháněných člověkem rekordní vzdálenost 115,11 kilometrů za 3 hodiny a 54 minut. Odstartovalo z vojenské základny v Heraklionu na Krétě a let skončil havárií do moře kousek od pobřeží Santorini. I přes zakončení letu havárií byl let uznán jako rekordní jak výdrží ve vzduchu, tak vzdáleností, kterou letoun uletěl. Na počátku roku 2009 jsou tyto rekordy stále nepřekonané.

Letadlo bylo pojmenováno po mytické postavě ze starořeckých bájí, Daidalovi. V rámci projektu byla postavena tři letadla:

  • Light Eagle (znamená Lehký orel): prototyp o váze 42 kilogramů, rozpětí křídel 34 m, délka 8,6 m
  • Daedalus 87: havaroval 17. února 1988, byl znovu postaven jako záložní, váha 31 kg, rozpětí křídel 34 m, délka 8,6 m
  • Daedalus 88: letoun, kterému se podařilo dosáhnout významného rekordu

Daedalus 87 i 88 vážily jen 31 kilogramů.

Prototypu Light Eagle se v lednu 1987 během zkušebních letů z Edwardsovy letecké základny podařilo překonat rekord na uzavřené trajektorii (pilotoval Glen Tremml) a ženské rekordy pro uzavřenou trajektorii, přímý let i výdrž ve vzduchu (pilotovala Lois McCallinová).

Při rekordním letu Daedalusa 88 byl pilotem Kanellos Kanellopoulos. Podle oficiálních údajů skončil let po necelých čtyřech hodinách pouhých 7 metrů od santorinské pláže. Důvodem havárie bylo torzní poškození ocasní části, ke kterému došlo následkem zesílení větru. Letoun se stal neovladatelným a obrátil se nosem vzhůru, poté došlo k poškození křídla. Pilot doplaval na břeh a byla zachráněna i většina letadla.

Verzi 87 lze vidět v bostonském muzeu vědy.

Technické údaje

  • Posádka: 1 pilot
  • Délka: 8,6 m
  • Rozpětí křídel: 34 m
  • Plocha křídel: 29,98 m2
  • Pohon: pilot

Základními materiály, z nichž bylo letadlo vyrobeno, byly uhlíková vlákna, polyesterová vlákna a hliník.

Externí odkazy