Mangrovy
Z Multimediaexpo.cz
Mangrovy (též mangrove) jsou azonální společenstva vyskytující se v brakických vodách (tedy v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou). Dále je pro ně typická pravidelná kulminace výšky vodní hladiny a výskyt v tropických oblastech. Z rostlinstva se zde vyskytují dřeviny s opěrnými a dýchacími kořeny. Je zde častá viviparie. Setkáváme se zde s hospodářsky využitelnými rody jako Rhizophora - dřevo, Avicennia - ovoce. V poslední době jsou tato rostlinná společenstva ohrožována hlavně nadměrnou těžbou cenných dřev a dále hromaděním PET lahví a jiných odpadů, které jsou splachovány při pravidelných záplavách z krajiny. Významným problémem může být i usazování kalů a sedimentů, jako následek městských odpadů (tam kde chybí čistírny odpadních vod), a splachy - především dusíkatých a fosforečných látek z polí.
Rozšíření
Mangrovy se vyskytují hlavně v tropických oblastech a dále pak i v subtropech. Nejčastěji je to na východním pobřeží Střední Ameriky, na pobřeží tropické Afriky a jihovýchodní Asie po Novou Guineu až Nový Zéland. Nacházejí se na pobřeží jižního Japonska.
Zástupci rostlin
Hospodářsky významné druhy rostlin
V mangrovech roste řada hospodářsky významných druhů rostlin. Jedná se hlavně o dřeviny (druhy Avicennia, Bruquiera, Rhyzophora). Jejich nadměrná těžba však může vést k narušení ekosystému. Dalšími plodinami jsou rody poskytující ovoce (Avicennia, Sonneratia, Heritiera), krmivo, třísloviny (Ceriops tagal) či vosk (Exoecaria agallocha).
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |