Mansteinova jarní ofenzíva
Z Multimediaexpo.cz
Mansteinova jarní ofenzíva neboli třetí bitva o Charkov byla jednou z bitev druhé světové války. Po ruském vítězství u Stalingradu v únoru 1943 byla německá armáda na jižním úseku fronty a v celém Sovětském svazu otřesena a donucena ustoupit. Jednotky německých armád byly v oblasti Don a Kalač vystaveny silným útokům Rudé armády. Hrozilo závažné nebezpečí, že síly v sektoru stepí na západ od Stalingradu budou vzaty do ohromných kleští a bude vytvořen Superstalingrad.
Obsah |
Mansteinova ofenzíva
Vrchním velitelem německých armád v prostoru jižní fronty byl polní maršál Erich von Manstein. Je považován za jednoho z nejbrilantnějších německých vojevůdců v průběhu druhé světové války. Po porážce u Stalingradu řídil ústupové boje německých armád a rozhodl vyklidit město Charkov. Sovětské velení doufalo, že má nad nepřítelem velkou převahu a zahájilo ofenzívu s cílem zničit německé jednotky v celé šíři jižní frontu.
Průběh
Sovětské jednotky zahájily útok směrem přes Charkov s cílem definitivně porazit armády jižního frontu. Manstein, který takticky ustoupil z Charkova, doufal, že sovětské velení bude postupovat a nechá nekryté zadní linie. Tento předpoklad plně vyšel a Sověti povzbuzeni úspěchy začali německé armády pronásledovat bez jištění týlu. Tohoto Manstein využil a podnikl drtivý protiútok, který nejen zastavil sovětský postup, ale dobyl zpět město Charkov. Proto se také tato operace nazývá jako Třetí bitva o Charkov.
Výsledek
Z taktického hlediska dosáhl Manstein stabilizace jižního úseku fronty až do léta 1943, kdy byly německé armády znovu poraženy v bitvě u Kurska. Mansteinova ofenzíva byla skvělým příkladem toho, jak lze úspěšně vést protiútok proti roztaženým silám protivníka. Stejně jako Němci doplatili v roce 1941 na překročení vlastních možností zejména v logistice při Operaci Tajfun, tak i SSSR se nechalo vtáhnout hluboko na území východní Ukrajiny, aniž by bylo schopno uměrně tomu zajistit zabezpečení vlastních armád.
Jednotky účastnící se jarní ofenzívy na straně Německa
Skupina armád Jih - Erich von Manstein
- 6. armáda - Karl Hollidt, tato armáda přímo do Mansteinova protiútoku nezasáhla.
- Kempfova armádní skupina - Werner Kempf
- Rausův armádní sbor - Erhard Raus
- Divize tankových granátníků Grossdeutschland - Walter Hörnlein
- 1. tanková armáda - Eberhard von Mackensen
- III. tankový sbor - Hermann Breith
- XXX. armádní sbor - Maximilian Fretter-Pico
- XL. tankový sbor -
- 4. tanková armáda - Hermann Hoth
- XLVIII. tankový sbor - Otto von Knobelsdorff
- LVII. tankový sbor - Friedrich Kirchner
- Tankový sbor SS - Paul Hausser
- 4. letecká armáda - Wolfram von Richthofen
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |