Mayský kalendář

Z Multimediaexpo.cz

Mayský kalendář je kalendář, pomocí kterého staří Mayové předpovídali zatmění Slunce.

Sestava

Tento důmyslný kalendář představuje soukolí tří kol. Hieroglyfy na větším kole označují 365 dní solárního roku, ty na dvou menších kolech pak představují 265 dní posvátného kalendáře jejich kněží. Dohromady určuje astrologický význam jednotlivého každého dne.

Pevným bodem v kalendáři je bod stvoření Mayů asi před pěti tisíci lety.

Způsob využití

Pomocí kalendáře mayští kněží předpovídali přesné místo a čas zatmění Slunce. Přesnost výpočtů měsíčních cyklů byla tak dokonalá, že od dnešních propočtů se liší o pouhých 33 sekund.

Stín vybraných pyramid ve stanovené dny určoval denní rovnodennost.

Mayský kalendář končí v pátek 21. prosince 2012 (čtyři ahau tři kankin).

V tento den skončí současný (pátý) věk slunce .

Mayský kalendář podrobně

Mayský kalendář je dosti podrobně popsán na webu http://www.manana.cz/kalendar/kalendar.php, kde jsou i tabulky pro přepočet čísel mezi oběma mayskými dvacítkovými soustavami a naší desítkovou a tabulky pro konverzi dat mezi kalendáři, stačí jen vložit zvolené číslo nebo datum. Lze se tam i dozvědět, že Mayský kalendář nekončí, neboť jeho dvacítková soustava má matematické jednotky i řádu 64 miliónů let. Na př. v daleké budoucnosti, dne 15. 10. 4772 teprve naskočí první piktun a mayské datum bude 1.0.0.0.0.0 10 Ahau 13 Yaxkin (dle korelace GMT, dle upravené korelace bude toto datum o dva dny dříve, 13.10.4772).

Po 20. uceleném piktunu následuje další řád calabtun , po 20. uceleném calabtunu řád kinchiltun a po 20. uceleném kinchilunu řád alautun.


Výše uvedený web odkazuje na nepřesný převod. Správný program na přepočet naleznete na: http://www.diagnosis2012.co.uk/mlink.htm nebo na: http://www.teoria.com/jra/maya/index.html