Mezinárodní astronomická unie
Z Multimediaexpo.cz
Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union, IAU) je mezinárodní organizace, která sdružuje profesionální astronomy a národní astronomické společnosti světa. Byla založena v roce 1919 a sídlí v Paříži. Její prezidentkou je v současnosti Catherine Cesarsky.
Obsah |
Činnost
Mezinárodní astronomická unie je členem Mezinárodního vědeckého koncilu. Je mezinárodně uznávaná jako společnost zodpovědná za pojmenování hvězd, planet, planetek a jiných kosmických těles a fenoménů ve vědecké komunitě. Jejím hlavním cílem je však pomocí mezinárodní spolupráce prosazovat a zabezpečovat rozvoj astronomie.[1]
Členové a struktura
Unie má téměř 10 000 členů – profesionálních astronomů z celého světa; nejvíce jich je z USA. Z České republiky je 70 členů – mj. Jiří Grygar, Luboš Perek, Petr Heinzel, Jana Tichá nebo Jiří Borovička.[2]
Kromě individuálních členů sdružuje IAU přes 60 národních sdružení, která reprezentují státy zapojené do její činnosti. Českou republiku v Mezinárodní astronomické unii zastupuje Český národní komitét astronomický. Jeho předsedou je pracovník Astronomického ústavu Akademie věd a předseda organizačního výboru pražského astronomického kongresu Jan Palouš.
Astronomický kongres
Nejvyšším orgánem Mezinárodní astronomické unie je valné shromáždění, obecně zvané astronomický kongres. Koná se pravidelně každé 3 roky (kromě období 2. světové války). Poslední kongres – 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie – se konal ve dnech 14. – 26. srpna 2006 v Kongresovém centru v Praze. Příští kongres je naplánován na rok 2009 do Rio de Janeira a další na rok 2012 do Pekingu.
Prezident a výkonný výbor
Mezi kongresy je nejvyšším orgánem Výkonný výbor, v jehož čele stojí prezident Mezinárodní astronomická unie.[3] Je volen vždy na 3 roky na období mezi kongresy. Od roku 2006 je prezidentkou Catherine Cesarsky, bývalá ředitelka Evropské jižní observatoře.
Dalším členem výkonného výboru je tzv. zvolený prezident (President-Elect). Jde o praxi z posledních 20 let, kdy nový prezident je zvolen již na předcházejícím kongresu, ale než nastoupí do úřadu, vykonává první 3 roky tuto funkci, která odpovídá prvnímu viceprezidentovi. V období 2006 – 2009 je zvoleným prezidentem Robert Williams z Space Telescope Science Institute (USA).
Ve výboru jsou dále generální sekretář (v současnosti Karel A. van der Hucht z Holandska), jeho asistent a 6 viceprezidentů. Všichni tito funkcionáři jsou voleni kongresem.
Komise
Dalšími velmi důležitými orgány IAU jsou odborné komise. V současnosti jich pracuje 40 a jsou sloučeny do 12 divizí.[4]
Reference
- ↑ Welcome! [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.
- ↑ Members of IAU, Czech Republic [online]. Český národní komitét astronomický, 2006, [cit. 2009-01-11]. Dostupné online. (cs)
- ↑ Executive Committee [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.
- ↑ Divisions 2006–2009 [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Oficiální web IAU
- Stránky 26. astronomického kongresu (Praha, 2006)
- Stránky 27. astronomického kongresu (Rio de Janeiro, 2009)
- Stránky Českého národního komitétu astronomického
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |