Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Milíře (Rádlo)
Z Multimediaexpo.cz
Milíře je malá vesnice, část obce Rádlo v okrese Jablonec nad Nisou. Nachází se asi 1 km na severozápad od Rádla.
Je zde evidováno 31 adres.[1] Trvale zde žije 7 obyvatel.[2]
Milíře leží v katastrálním území Rádlo o výměře 9,65 km2.[3]
Obsah |
Části obce
- Rádlo
- Milíře
Zajímavosti a pamětihodnosti
Zástavba osady je venkovského horského charakteru. V Milířích se zachovalo několik roubených domů. Stavení jsou obklopena vzrostlými stromy, většinou javory, kleny nebo jasany, řidčeji lípami.
- Kaple Panny Marie Bolestné
Nejstarší památkou osady Milíře je kaple Bolestné Panny Marie (Zur Schmerzhaften Muttergottes), kterou v roce 1799 nechal vybudovat zlatník Anton Dittrich vedle svého domu. V této kapli oslavili společně bratři Anton a Josef Dittrichovi s manželkami své zlaté svatby. Oba páry byly bohatě obdarovány na hostině, které se zúčastnili významní lidé z celého okolí. Během 1. světové války děti z Milířů již nechodily do jeřmanického kostela, ale bohoslužby měly v kapli. Na konci války v roce 1917 byly pro vojenské účely zabaveny v kapli oba zvonky. Ke kapli se jedenkrát do roka konala prosebná pouť z Vratislavic (Maffersdorfer Bittprozession). [4] Po odsunu německých obyvatel kaple postupně chátrala. Po změně politických poměrů byla kaple s finančním přispěním diecéze v Augsburgu opravena a v květnu 2000 se v ní opět konala slavnostní mše. [5]
- Bývalá škola
Budova bývalé školy stojí vedle křižovatky silnic. Je překvapivé, že poměrně malá osada měla svou vlastní školu. Za finanční pomoci zemského výboru byla v roce 1883 nákladem 4700 zl. postavena a v září téhož roku se otevřela pro místní děti. Průměrně ji navštěvovalo 40 až 50 dětí. Nejvíce žáků měla škola v roce 1909 kdy do ní chodilo 67 dětí. Poválečné zmatky se projevily i v provozu školy Ve školním roce 1918/19 měly v Milířích jen 21 školních týdnu, protože nebylo uhlí, v roce 1919/20 měly Milíře, (které leží na kraji lesa), od 23. listopadu do 7. ledna opět prázdniny pro nedostatek uhlí. Pravidelné vyučování se obnovilo až v roce 1920/21. V roce 1921 byla pro zdejší školní správu dokonce zřízena i místní školní rada.
- Hřbitov
Při cestě na Císařský kámen je starý hřbitov založený v roce 1901 s opravenou bránou a márnicí. Od hřbitovní brány je překrásný pohled na Jizerské hory a Krkonoše.
- Rozhledna na Císařském kameni
Z Milířů je nejsnadnější přístup k celoročně přístupné rozhledně na Císařském kameni, která byla otevřena v roce 2009.
- Přírodní zajímavosti
Středem osady prochází rozvodí oddělující povodí Severního a Baltského moře. Na louce východně od osady je prameniště Rádelského potoka, (pravostranného přítoku Mohelky – povodí Severního moře), který po několika stech metrech zásobuje vodou přírodní památku Rádlo s chráněnými druhy rostlin žijícími na podmáčených loukách a rašeliništích. V západní části osady pramení Luční potok, (levostranný přítok Lužické Nisy – povodí Baltského moře), na jehož dolním toku je vyhlášena Evropsky významná lokalita Luční potok (CZ0513254), ve které je chráněna mihule potoční.
Reference
- ↑ Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10, [cit. 2009-10-22]. Dostupné online.
- ↑ Český statistický úřad. Sčítání lidu, domů a bytů 2001 [online]. 2001-03-01, [cit. 2001-03-01]. Dostupné online.
- ↑ Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 1999-01-01, [cit. 2009-10-22]. Dostupné online.
- ↑ Die Maffersdorfer Bittprozession nach Kohlstatt
- ↑ Renovierung der Kapelle "Zur Schmerzhaften Muttergottes" in Kohlstatt/Milíře bei Radl/Rádlo
Externí odkazy
- Katastrální mapa katastru Rádlo na webu ČÚZK
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |