Miss Universe
Z Multimediaexpo.cz
Miss Universe je každoroční mezinárodní soutěž krásy, a zároveň i titul pro vítězku této soutěže. Miss Universe byla založena v roce 1952 of California oděvní společností Pacific Mills. Předtím než ji v roce 1996 získal Donald Trump, patřila soutěž společnostem Kayser-Roth a Gulf and Western Industries. Navzdory své neustálé rivalitě se soutěží Miss World, Miss Universe zůstává nesrovnatelně prestižnější v mnoha částech světa, zvláště v Latinské Americe a Asii. Tato událost se občas přirovnává k "Světovému poháru krásy".
Obsah |
Historie
V roce 1951 vítězka soutěže Miss America Yolande Betbeze odmítla pózovat v plavkách od hlavního sponzora akce Catalina Swimwear. Následně výrobce této značky odstoupil od sponzorství soutěže a založil Miss USA a Miss Universe. Poprvé se Miss Universe konala v Long Beach (Kalifornie) v roce 1952. Vítězkou se stala Armi Kuusela z Finska. Krátce po uplynutí jednoho roku od získání svého titulu se Armi provdala za filipínského magnáta Virgilia Hilario. Až do roku 1958 byla soutěž Miss Universe (stejně i Miss America) posunuta, to znamená, že v té době Kuusela byla držitelkou titulu Miss Universe 1953.
Poprvé byla soutěž Miss Universe vysílaná v televizi v roce 1955. Společnost CBS zahájila s přenosy Miss USA a Miss Universe nejprve společně od roku 1960, později, od roku 1965, se vysílaly obě soutěže zvlášť. V roce 2003 získala vysílací práva společnost NBC.
Finále Miss Universe se konaly ve Spojených státech až do roku 1972, kdy se soutěž přesunula do Dorada v Portoriku. Od toho okamžiku se tato přehlídka krásy koná každoročně v jiném městě světa.
Aktuální stav soutěže
Miss Universe Organization, smluvní partnerství mezi společností NBC a Donaldem Trumpem, sídlí v New Yorku a zastřešuje soutěž od roku 2002. Současnou prezidentkou je Paula Shugart. Organizace prodává vysílací práva soutěže i do jiných zemí světa, a zároveň organizuje i soutěže Miss USA a Miss Teen USA. Vítězka Miss USA reprezentuje Spojené státy na Miss Universe.
Národní kola soutěže
Po získání licence od Miss Universe Organization si může každá země zvolit svou národní vítězku, která bude reprezentovat daný stát na mezinárodním finále. Obvykle se volba této vítězky odehrává jedním ze dvou základních způsobů: buď formou oblastního finále, ze kterého vítězky postupují do národního nebo se volba se realizuje prostřednictvím castingů, z nichž nejúspěšnější soutěžící postupují přímo do národního finále. Tímto způsobem se vybírají reprezentantky na Slovensku.
V posledních desetiletích se jako nejúspěšnější národní soutěže krásy jeví Miss USA, Miss Venezuela, Miss Indie, Miss Kolumbie a Miss Portoriko, které pravidelně ve svých zemích vzbuzují velký zájem a míru sledovanosti. Mezi organizace, kterým se daří dostávat se na stále vyšší úroveň úspěšnosti patří Miss Kanada, Miss Libanon, Miss Filipíny, Miss Mexiko, Miss Peru, Miss Japonsko a triumvirát složený z Miss Bolívie, Miss Paraguay a Miss Uruguay, který řídí Gloria de limpia. Mezi čerstvé přírůstky soutěže patří země jako Čína (účastní se od roku 2002), Albánie (od 2002), Vietnam (od 2004), Gruzie (od 2004), Etiopie (od 2004), Lotyšsko (od 2005) a Kazachstán (od 2006 ). Snahy o rozšíření počtu zúčastněných zemí však nadále pokračují, nastávající finále v roce 2007 předpokládá účast až 95 kandidátek.
Chybějící účast některých zemí jako např. Indonésie zda Alžírska je komplikovaná vzhledem ke kulturní bariéře během promenády v plavkách, přičemž snahy o účast v zemích jako Mosambik, Arménie či Nepál ztroskotaly na finančních nákladech (ve skutečnosti je licenční poplatek pro Miss Universe nejvyšší ze všech mezinárodních soutěží krásy).
Od založení soutěže v roce 1952 jen čtyři země světa byly zastoupeny každý rok: Kanada, Francie, Německo a USA. Mnoho evropských zemí dovoluje ve svých pravidlech soutěžit kandidátka od 17 let, zatímco minimální věk pro účast v Miss Universe je 18 let. Proto musí být národní vítězky často nahrazeny svou vicemiss. Miss Universe zakazuje zamlčení věku.
Hlavní soutěž
V současnosti probíhá hlavní část akce během dvou týdnů, obvykle v květnu nebo v červnu. Dokonce v období 70-tých až 90-tých let soutěž trvala přes měsíc. Tento čas nabízí dostatek příležitostí na nácviky choreografií, zkoušky šatů, návštěvu různých akcí, představení soutěžících s následným vyvrcholením a korunovací vítězky během finálového večera. Podle názoru organizátorů je Miss Universe více než soutěž krásy: kandidátky ucházející se o titul musí být inteligentní, kultivované a charismatické. Často se stalo, že soutěžící nevyhrála, protože během disciplíny "Rozhovor" neodpověděla dostatečně sebejistě, ačkoli v současnosti se této části soutěže přikládá menší důraz jako např. v 90-tých letech. Missky také soutěží v disciplínách "Promenáda v plavkách" a "Přehlídka večerních šatů".
Postup do finálového kola je podmíněn získáním co nejvyššího celkového skóre, které přiděluje odborná porota na základě dílčích disciplín. Pokud je v porotě sudý počet porotců, může nastat situace, že dvě soutěžící získají stejný počet bodů – tehdy se o vítězce rozhodne na základě vyššího skóre ze semifinálového kola.
Vítězka Miss Universe získává roční smlouvu s Miss Universe Organization, cestuje po světě a zejména šíří myšlenku a veřejné povědomí boje proti HIV / AIDS, který se v posledních letech stal hlavní agendou organizace Miss Universe. Od roku 2002, kdy soutěž převzal magnát Donald Trump, vítězka také získává pro rok své vlády luxusní apartmán v Trump Tower v New York City.
Kromě samotné vítězky a dvou vicemiss se udělují i vedlejší ocenění – za nejlepší národní kroj (Best National Costume Award), internetovým hlasováním je zvolena Miss Photogenic – cena pro nejfotogeničtější kandidátku (Miss Photogenic Award), a nakonec si soutěžící volí ze sebe nejmilejší delegátka, která získává titul – Miss Sympatie (Miss Congeniality Award).
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |