Mount Rainier
Z Multimediaexpo.cz
Mount Rainier (také Talol nebo Tahoma) je aktivní několikavrcholový stratovulkán nacházející se ve Spojených státech amerických a je nejvyšším vrcholem v pohoří Cascades. Sopka se nalézá asi 87 km jihovýchodně od města Seattle ve státě Washington, který převyšuje o 4026 metrů.
Obsah |
Geografie
Hora a okolní krajina jsou chráněny uvnitř národního parku ve státě Washington (Mount Rainier National Park). Chráněno je zde také 26 významnějších ledovců. Mount Rainier je z většiny své plochy silně zaledněný vrchol s celkovou plochou ledovců a celoročních sněhových či firnových polí - 91 km².
Krátery
Vrchol je ověnčen dvěma sopečnými krátery. Oba mají pčes 300 m v průměru. Větší je východní kráter, který trochu překrývá ten západní. Geotermální teplo z vulkánu udržuje oblast obou lemů kráterů bez sněhu a ledu. Vytvořila se tak rozsáhlá síť ledovcových jeskyní, které jsou uvnitř plny ledovcových krápníků a útvarů. V kráteru je rovněž malé jezero, které je nejvýše položeným v Severní Americe. To se nachází v nejnižší části západního kráteru v hloubce více jak 50 metrů pod ledem a je dostupné pouze skrz jeskynní systém.
Vrcholy
Široký vrchol Mount Rainier obsahuje tři pojmenované vrcholy. Nejvyšší se nazývá Kolumbia Crest. Druhý nejvyšší vrchol masivu je Point Success (4315 m), v jižním okraji roviny vrcholu Mount Rainier ležící na vrcholu hřebene známého jako Success Cleaver. Zde je převýšení od hlavního vrcholu pouze 42 metrů proto není považovaný za samostatný vrchol. Nejnižší ze tří vrcholů je Liberty Cap (4301 m) na severozápadním okraji, který se tyčí nad hřebenem Liberty Ridge, kotlem Sunset Amphitheater, a dramatickou stěnou Willis Wall. Liberty Cap již je díky převýšení od hlavního vrcholu 150 m považován za samostatný vrchol. Na východním boku hory Mount Rainier je vrchol známý jako Little Tahoma (3395 m) což je v podstatě zerodovaný zbytek dřívějšího, podstatně vyššího masivu než je Mount Rainer dnes. Převýšení je zde 262 m, a to že nikdy nebyl v přímém spojení s vrcholem Kolumbia Crest, ho řadí mezi samostatné vrcholy skupiny.
Geologie a vznik
Na základě zhroucení a zániku mnohem větší struktury před zhruba 5700 lety vznikly obrovské lahary, jenž dotekly až 100 km daleko do oblasti Puget Sound. Povrch hory, jak je viditelná dnes a reliéf s rozrytými překrývajícími se krátery, vznikl během velké erupce před zhruba 2200 lety. Masiv je složen především z magmatické vyvřeliny andezit. Poslední zaznamenaný sopečný výbuch byl mezi roky 1820 a 1854, ale mnoho očitých svědků dokládalo sopečnou aktivitu v letech 1858, 1870, 1879, 1882 a 1894. V roce 2007, není žádné bezprostředně hrozící riziko erupce, ale geologové očekávají, že vulkán vybuchne znovu.
Horolezectví a turistika
Lezení je na Mount Rainier velmi obtížné. Jedná se vlastně o lezení po nejvýše položených ledovcích USA na jih od Aljašky. Většina horolezců potřebuje dva až tři dny k tomu aby dosáhla vrcholu. Každý rok se pokusí o výstup zhruba 8000 až 13 000 lidí. Z toho asi 90 % postupuje přes Camp Muir na jihovýchodní straně hory. Zbytek leze po ledovci Emmons Glacier přes Camp Schurman na severovýchodě masivu. Zhruba polovina pokusů je úspěšných. Počasí a vyčerpání jsou hlavními příčinami neúspěchu. Ročně se zde vyskytnou v průměru tři úmrtí horolezce v důsledku pádu laviny, hypotermie či podcenění zdejšího skalního či ledovcového terénu.
V národním parku je velmi populární také turistika, fotografování a táboření. Je tu velký prostor věnovaný cyklostezkám. Nejznámější je Wonderland Trail dlouhá 150 km, která obkružuje celý vrchol a nabízí tak přístup i do poměrně odlehlých krajin. Mount Rainier je také populární pro zimní sporty, včetně výletů na sněžnicích a běhu na lyžích. V létě se návštěvníci procházejí skrz obrovské louky sasanek, na cestách vycházejících z historického hotelu Paradise Inn.
Panorama
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |