Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Muréna obecná
Z Multimediaexpo.cz
Muréna obecná (Muraena helena Linnaeus, 1758) je druh mořské dravé ryby z čeledi murénovitých s typickým hadovitým tělem, které může dorůstat až délky 150 cm[1] o hmotnosti až 14 kg.[2] Muréna obecná se nejčastěji vyskytuje v oblasti Středozemního moře, ale je možné ji potkat v oblasti rozprostírající se od Senegalu, přes Azory, Kanárské ostrovy až po Britské ostrovy.
Muréna obecná je pro člověka nebezpečná ryba, která ho může v ohrožení napadnout a bolestivě pokousat. Jsou známy ale i případy, kdy muréna zaútočila bez vyprovokování. Dříve se věřilo, že její zuby jsou jedovaté,[2] ale nověji se uvádí, že jed neobsahují.[3]
Obsah |
Popis
Muréna obecná má podlouhlé úzké tělo, které je velmi podobné hadům. V přední části se nachází hlava s tlamou plnou ostrých zubů, která se táhne až pod oči. Na vrcholku hlavy se nachází dvě malé oči, za kterými jsou umístěny žaberní otvory. Oproti ostatním rybám nemá muréna velké ploutve. Částečně ale splývají s tělem, čímž vzniká lem kolem celého těla.[1]
Muréna využívá částečně kamufláž, proto je její tělo zbarveno jako okolní skály. Nejčastěji má tělo barvu hnědou, či tmavě šedou, na kterém se nachází malé žlutobílé skvrny, které se směrem k ocasu ztrácí.[1] Povrch těla je kluzký a bez šupin.
Muréna obecná je příbuzná s Muraena augusti a murénou černoskvrnnou.[4]
Výskyt
Muréna obecná obývá převážně hloubky od 15 do 50 metrů (jiné zdroje uvádějí až hloubku 100 m[5]). Obývá oblasti subtropického pásu vymezeného přibližně 13 až 52° severní šířky a 32 až 36° západní délky,[6] což odpovídá oblasti východního Atlantiku a přilehlým mořím. Jedná se o teritoriální rybu, která se zdržuje převážně na jednom území.
Potrava
Muréna se živí převážně menšími živočichy v podobě korýšů, ryb, či sépií, které loví částečně schovaná ve skalnatých dutinách, vracích převážně v noci. Z těchto míst kouká přibližně 1/3 až 1/2 jejího těla[3] a pokud se kořist přiblíží do její blízkosti, střelhbitě vyletí a chňapne po kořisti. Vlivem sady ostrých zubů uchopí kořist velmi pevně a ta již nemůže uniknout.
Rozmnožování
Muréna je dimorfní ryba. Rozmnožuje se převážně v zimním období, kdy jedinci plavou do oblastí s mělčí vodou. Zde se ryby vytřou a nechají volně plavat jikry ve vodě, které je následně vlivem mořských proudů unáší do okolí.[1] Přesný mechanismus jejího rozmnožování ale není znám. Předpokládá se, že jedna samice vypustí okolo 60 000 jiker.
Hospodářský význam
Muréna je lovena převážně sportovními potápěči pomocí harpuny jako trofej, či na kousky rybího masa, které se používá jako návnada pro sportovní rybaření.[7] Její maso není příliš ceněno a jedná se o levnou rybu, která se dá upravovat vařením, pečením, či grilováním. Vyjma lovení se murény často chovají jako dekorační ryby ve větších akváriích, či v zábavních oceániích. Její kůže se občas používá pro výrobu kožených předmětů.[6]
Reference
- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 TOUŠEK, Adam. Živá země - Muréna obecná [online]. zivazeme.cz, [cit. 2008-06-28]. Dostupné online.
- ↑ 2,0 2,1 Chorvatsko - Nemoci, nebezpečná zvířata: Muréna obecná [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online.
- ↑ 3,0 3,1 KOLEKTIV AUTORŮ. ABC přírody - Svbět v otázkách a odpovědích. 1. vyd. Praha : Výběr Reader's Digest, 1996. ISBN 80-902069-0-5. S. 200.
- ↑ González, J.A.et al. Morphological, Ecological, and Molecular Analyses Separate Muraena augusti from Muraena helena as a Valid Species, Copeia, Vol. 2007, Issue 1 (February 2007)
- ↑ Muraena helena (Mediterranean moray) - Linnaeus, 1758 [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ 6,0 6,1 PAPASISSI, Christine. Muraena helena - Mediterranean moray [online]. fishbase.org/, [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Ryby žijící ve vodách Jadranu - Muréna obecná [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |