V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Ovčí hora (Ještědsko-kozákovský hřbet)

Z Multimediaexpo.cz

Ovčí hora z Andělské Hory

Ovčí hora, také Ovčí vrch (německy: Schafberg) je 496 m n. m. vysoký kopec ležící na samém severním konci Ještědsko-kozákovského hřbetu, v katastrálních územích Chrastava II (kde leží vrchol) a Dolní Chrastava města Chrastava a v katastrálním území Machnín města Liberec v okrese Liberec.

Hřeben Ovčí hory patří do přírodního parku Ještěd.

Obsah

Charakteristika

Ovčí hora se nachází 3,5 km jižně od města Chrastava a 2 km severozápadně od obce Machnín. Na jejím západním, jz. a jv. úpatí se vine v meandrech řeky Lužická Nisa. Svahy Ovčí hory pokrývá z velké většiny vzrostlý bukový les. Nerušený výhled z vrcholu tedy není možný.

Na protilehlém břehu Nisy leží osada Andělská Hora. Údolím Nisy vede železniční trať Chrastava - Liberec. Přes sedlo, jímž prochází železniční trať, navazuje na jihu skalnatý hřeben, Nisou obtékaný ostroh zvaný Zámecký vrch (375 m), na němž se nachází zřícenina hradu Hamrštejn a přírodní rezervace Hamrštejn.

Nedaleko severně od vrcholu prochází napříč hřebenem linie československého pohraničního opevnění z roku 1938, která zde má kolem 20 bunkrů. Ovčí hora byla součástí stavebního úseku K3 Dlouhá hora.[1]

Geologie a geomorfologie

Je to kupa se dvěma vrcholy hřbetovitě protažená ve směru SSZ–JJV (vrcholová kóta je na jižnějším vrcholu) při severním okraji geomorfologického celku, od jehož hlavního území je vrch oddělen průlomovým údolím Lužické Nisy. Vrch je tvořený starohorními a prvohorními metamorfovanými horninami (fylit a metadroba s vložkami mramoru a zelené břidlice).[2][3]

Vrch náleží do celku Ještědsko-kozákovský hřbet, podcelku Ještědský hřbet, okrsku Kryštofovy hřbety, podokrsku Rozsošský hřbet a Hamrštejnské části.

Přístup

Vrchol Ovčí hory je přístupný pouze ze dvou směrů po žlutě značené turistické stezce. Ta vede od rozcestí pod zříceninou Hamrštejn, strmě bukovým lesem na jižní straně hory a přechází vrchol. Následně schází severním hřbetem k nádraží v Chrastavě. Celý přechod má 4,5 km a trvá zhruba 2 hodiny. Kopec je protkán i sítí dalších, neznačených cest.

Reference

  1. Mapy.cz [online]. Seznam.cz, [cit. 2014-03-27]. Dostupné online.  
  2. Geologická mapa 1:50 000 [online]. Česká geologická služba, [cit. 2014-03-27]. Dostupné online.  
  3. Základní mapy ČÚZK [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální, [cit. 2014-03-27]. Dostupné online.