PATH (proměnná)
Z Multimediaexpo.cz
PATH je v informatice název proměnné, která v některých operačních systémech obsahuje seznam adresářů, ve kterých jsou umístěny spustitelné soubory. Proměnnou PATH nalezneme v unixových systémech, DOSu, OS/2 i v Microsoft Windows. Uživatel může v příkazovém řádku jednoduše zadat název spustitelného souboru bez specifikace cesty k danému příkazu a interpret příkazů (shell) se ho pokusí najít ve všech adresářích, které jsou obsaženy v proměnné PATH. Teprve když v nich není nalezen, zahlásí uživateli chybu (obvykle ve smyslu „Příkaz nenalezen“, anglicky „Command not found“ a podobně).
Unixové systémy
V unixových systémech je proměnná PATH proměnnou prostředí, která je děděna potomkem po systémovém volání fork()
. Seznam adresářů je oddělen znakem dvojtečka.
$ echo $PATH /sbin:/usr/sbin:/usr/kerberos/bin:/usr/local/bin:/bin:/usr/bin:/home/huzva/bin
Ve výše uvedeném příkladu zadal uživatel příkaz, který je na prvním řádku vyznačen tučně. Obsah proměnné PATH je vypsán na druhém řádku.
DOS, Microsoft Windows
V systémech DOS a Microsoft Windows je seznam adresářů oddělen znakem středník. Zadaný příkaz je na prvním řádku vyznačen tučně:
C:\Users\Iva>echo %PATH% C:\Program Files (x86)\PC Connectivity Solution\;C:\Windows\system32;C:\Windows
Související články
- Path (informatika) – cesta k souboru nebo adresáři
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |