Pakambala velká
Z Multimediaexpo.cz
Pakambala velká (Scophthalmus maximus) je mořská paprskoploutvá ryba z řádu platýsů (Pleuronectiformes), která je snadno rozpoznatelná pro svůj atypický tvar uzpůsobený životu na mořském dně, kdy je zahrabána v písku či bahně. Její tělo je zcela zploštělé, neustále leží na jedné straně a k tomuto účelu u ní došlo i k posunutí očí na levou stranu těla. Nyní jsou ve vertikální poloze.
Obsah |
Výskyt
Pakambala velká obývá oblast severovýchodní části Atlantického oceánu. Je možné se s ní setkat kolem celého pobřeží Britských ostrovů, ale její hlavní výskyt je převážně v jižní části tohoto souostroví.[1] Dále při pobřeží Portugalska, Španělska, Francie, Islandu, v oblasti kanálu La Manche, v Norsku až k oblastem polárního kruhu, kolem Dánska a částečně v Baltském moři. Trvale sídlí také v Černém moři a v některých oblastech Středozemního moře.
Obývá převážně oblasti s písčitým až bahnitým dnem, které jí umožňuje se zahrabat do měkkého podloží a schovat se. Takto čeká, dokud se k ní nepřiblíží její kořist. Nejčastěji obývá oblasti s hloubkou od 20 metrů do 80 metrů.[1]
Popis
Pakambala velká dorůstá průměrně velikosti od 50 do 80 cm, ale byli pozorováni i jedinci, kteří měli okolo 1 metru.[1] Maximální zjištěná váha jedince dosáhla 25 kilogramů a maximální věk 25 let.[2] Jedná se o druh z čeledi platýsů, který je typický svým uspořádáním těla. Pakambala podobně jako oni leží na jedné straně těla. Jedná se o pravý bok, který je orientován ke dnu. Levý bok směřuje k vodní hladině. Nachází se na něm i pár očí, které se vlivem adaptace na tento druh života přesunuly z centrální polohy těla na levý bok. V přední části se nachází poměrně veliká tlama, která je zakřivená. Hřbetní a prsní ploutve jsou téměř souvislé kolem celého těla. Zakončena je rozpoznatelným ocasem.
Tělo pakambaly má téměř pravidelný tvar, který při horním pohledu připomíná přibližně kruh.[2] Tělo je nízké, což odpovídá přisedlému životu u mořského dna. Levá strana má tmavou barvu protkanou světlejšími oblastmi, které slouží jako dokonalá kamufláž pro život u dna. Tato barva se často u jedinců mění v závislosti na podloží, na kterém žijí.[1] Pravá strana má oproti tomu mléčnou barvu.
Potrava
Živí se drobnými živočichy, kteří se nacházejí na mořském dně, jako korýši, kraby, či rybkami.
Rozmnožování
Páření probíhá mezi dubnem a srpnem, načež pak samice klade vajíčka.
Hospodářské využití
Pakambala velká se loví pro maso, ale pro její konzumaci je nutné z ní udělat filety, které se pak dají snadno jíst. Je totiž příliš velká na vaření v celku.[3] Jedná se o velmi ceněnou rybu,[2] kterou je možno vařit, péct, grilovat, či připravovat na pánvi.
Reference
- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 Marlin.ac.uk - Turbot - Psetta maxima [online]. [cit. 2008-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ 2,0 2,1 2,2 filaman.ifm-geomar.de - Psetta maxima [online]. [cit. 2008-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Nordsee.cz - Máme rádi ryby [online]. [cit. 2008-07-02]. Dostupné online.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |