Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Plži
Z Multimediaexpo.cz
Plži (Gastropoda) jsou bezobratlí živočichové z kmene měkkýši. Jedná se o třídu patřící do kmene měkkýši.
Obsah |
Popis
Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části a je spirálně stočená.
Schéma anatomie plicnatého plže - hlemýžď kropenatý |
Schéma raduly plže |
Taxonomie
Plže dělíme někdy na vodní a suchozemské. Podle tradičního systému se plži dělí na předožábré, zadožábré a plicnaté. Předožábří mají žábry před srdcem a nacházejí se v plášťové dutině (část těla, která komunikuje s vnějším prostředím), zádožábří potom až za srdcem. Plicnatí plži mají jakési „plíce“, které vznikly prokrvením plášťové dutiny.
Existuje vícero systémů plžů:
- Taxonomie plžů sensu Ponder & Lindberg (1997)[1] stále odráží klasifikaci dle Linného (s taxonomickými kategoriemi) a mnoho systémů v publikacích i na internetu ji stále používá. Byly stanoveny nové podtřídy Eogastropoda a Orthogastropoda.
- Taxonomie plžů sensu Bouchet & Rocroi (2005)[2] (viz anglicky: en:Taxonomy of the Gastropoda (Bouchet & Rocroi, 2005)) je v současnosti nejnovější systém pro klasifikaci plžů. Pro taxony nad kategorií nadčeleď používá nekategorizované klady, přesto však je de facto standardem.
Související články
Reference
- ↑ Ponder W. & Lindberg D. R. 1997. Towards a phylogeny of gastropod molluscs; an analysis using morphological characters. Zoological Journal of the Linnean Society, 119: 83-265.
- ↑ Bouchet P. & Rocroi J.-P. (Ed.); Frýda J., Hausdorf B., Ponder W., Valdes A. & Warén A. 2005. Classification and nomenclator of gastropod families. Malacologia: International Journal of Malacology, 47(1-2). ConchBooks: Hackenheim, Germany. ISBN 3-925919-72-4. Issn = 0076-2997. 397 pp. http://www.vliz.be/Vmdcdata/imis2/ref.php?refid=78278
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |