Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Polohový závod

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Swimming relay exchange.jpg
Střídání závodníků při polohovém závodě štafet – plavci ve vodě dokončují znakařský úsek, závodníci na blocích se chystají na prsa

Polohový závod je jedna z disciplín závodního bazénového plavání. V této disciplíně plavec během jediného závodu vystřídá všechny čtyři plavecké styly, které mění při obrátkách. Všechny čtyři části závodu jsou stejně dlouhé a posloupnost stylů je pevně dána. V této disciplíně se závodí na většině závodů, mimo jiné na mistrovství světa, Evropy i ve světovém poháru, polohový závod je také součástí programu plaveckých soutěží na letních olympijských hrách. Soutěží se jednak v individuálním polohovém závodě, jednak ve štafetovém závodě, kdy každý styl plave jiný plavec.

Obsah

Závod jednotlivců

V závodě jednotlivců je pořadí stylů následující:

  1. motýlek,
  2. znak,
  3. prsa,
  4. volný styl (v tomto závodě se jím myslí libovolný jiný styl než tři předchozí, plavci obvykle používají kraul).

Individuální polohový závod se plave na 200 metrů (každý styl 50 m, tj. jedna délka bazénu) a 400m (každý styl 100 m) trati, v krátkém 25m bazénu se navíc závodí na 100m trati (každý styl 25 m), kterou v delším bazénu provozovat nelze (změna stylu musí být na obrátce, délka části tedy musí být násobkem délky bazénu). Jelikož se závody olympijských her plavou na 50m bazénu, na 100m trati se zde nesoutěží.

Změny stylu při obrátkách

Při obrátce z motýlku na znak se plavec musí dotknout oběma rukama stěny, otočit se a oběma nohama se odrazit. Při obrátce ze znaku na prsa jsou možné dva způsoby: Při prvním se plavec stěny dotkne jednou rukou v poloze na znak, převrátí se na břicho a oběma nohama se odrazí. Druhý možný způsob je dotknout se jednou rukou stěny v poloze na znak a udělat kotoul vzad (přehodit nohy přes hlavu) a potom se opět musí odrazit oběma nohama v poloze na prsa. Asi nejjednodušší je obrátka poslední – z prsou na volný styl. Při prsou se plavec dotkne oběma rukama stěny, otočí se a poté se může odrazit jednou nebo oběma nohama (běžnější je pochopitelně odraz oběma nohama najednou).

Štafetový závod

Ve štafetovém závodě každý ze stylů plave jiný závodník, čas se však měří dohromady celé štafetě. Jakmile jeden plavec na konci svého úseku dohmátne, následující plavec se odrazí z bloků a přeskočí ho. Polohová štafeta se od závodu pro jednotlivce liší v pořadí disciplín: Začíná se znakem, protože ten jediný se startuje přímo z vody (a kdyby byl znak druhý v pořadí jako v individuálním závodě, připravující se znakař by překážel předchozímu finišujícímu motýlkáři). Pořadí stylů je tedy následující:

  1. znak,
  2. prsa,
  3. motýl,
  4. volný styl.

Závodí se na 4×100 metrů (menší děti mohou závodit i na 4×50 a 4x25), štafeta se skládá ze čtyř mužů nebo čtyř žen (smíšené štafety se neplavou).

Plavec, který doplavává, se vždy musí dotknout stěny dříve, než další plavec může odstartovat. Není zakázáno se na bloku pohybovat, ale v okamžiku, kdy se plavec dotkne stěny, musí mít ještě startující obě nohy na bloku. Při znaku a při kraulu se dohmatává jednou rukou, ale při motýlku a prsou je nutno dohmátnout oběma rukama najednou.

Za jakoukoliv chybu kteréhokoliv ze členů štafety je celý tým diskvalifikován.

Světové rekordy

Světové rekordy polohových závodů platné k 18. srpnu 2008:

Disciplína Držitel rekordu Čas Datum Místo
200 m muži Michael Phelps (USA) 1:54,23[1] 15. 8. 2008 Peking
200 m ženy Stephanie Riceová (Austrálie) 2:08,45[2] 13. 8. 2008 Peking
400 m muži Michael Phelps (USA) 4:03,84[1] 10. 8. 2008 Peking
400 m ženy Stephanie Riceová (Austrálie) 4:29,45[3] 10. 8. 2008 Peking
4×100 m muži Spojené státy americké 3:29,34[1] 17. 8. 2008 Peking
4×100 m ženy Austrálie 3:52,69[4] 17. 8. 2008 Peking

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.