Pstruh duhový
Z Multimediaexpo.cz
Pstruh duhový neboli pstruh americký duhový, (Oncorhynchus mykiss; Walbaum, 1792) je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, která byla introdukovana do pstruhového a lipanového pásma.
Pstruh duhový se v současné době velmi rozšířil, zejména pro kvalitní maso a jeho rozsáhlé potravinářské využití; šlechtěním a velkou flexibilitou života se stává i obyvatelem rybníků, tůní, jezer a velkých přehrad, ale i v původním toku řek, kde vytlačuje citlivého pstruha potočního. Pohlavní dimorfita je patrná, samec má výrazně zakřivenou spodní čelist a má velmi výrazné duhové barvy, zejména podél postranní čáry, a černé tečky. Samice je o mnoho světlejší, někdy až stříbrná. Délka v dospělosti činí 20–90 cm, největší potvrzená hmotnost je okolo 8 kg.
Je jedním z mála živočišných druhů které si samy nedokáží v těle vytvářet vitamín C.
Indikace znečištěné vody
Pstruh duhový je také využíván na úpravnách pitné vody jako indikátor akutního znečištění vody pouštěné do výtlačného řádu.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |