Pustý hrad (Zvolen)
Z Multimediaexpo.cz
Pustý hrad nebo Zvolenský hrad (starý) nebo Starý Zvolen je hradní komplex v katastrálním území města Zvolen nad soutokem Hronu a Slatiny v nadmořské výšce 475 - 571 m.n.m. Skládá se ze dvou hradních komplexů: Dolního a Horního hradu. Mezi nimi se nachází spojovací část dlouhá téměř 400 metrů, kterou v části u Dolním hradu tvoří 206 metrů dlouhá zeď. Celková rozloha Pustého hradu je 7,6 ha.
Ačkoliv jde o ruinu, ve srovnání s jinými evropskými, ale i světovými hrady vystavěnými na vrcholcích, je pravděpodobně největší
(syrský Krak des Chevaliers má rozlohu cca 2,7 ha a přitom jde spíše o pevnost než klasický hrad).
Dlouholetý archeologický výzkum Václava Hanuliaka na Horním hradě (v letech 1992–2008) jednoznačně dokázal existenci staršího pravěkého kamenozemního valu, na kterém byla postavena středověká hradba. V zásypu valu se našel střepinový materiál především z pozdní doby bronzové. Kromě nálezů lužické kultury se zde našly i střepy kyjatické kultury. Strategické postavení kopce bylo využito i v pozdní době kamenné. Svědčí o tom nálezy Bádenské kultury. Dávné osídlení dokládají spony a keramika z doby laténské. Na severozápadním svahu Horního Pustého hradu se v roce 1944 našel poklad předmětů z doby bronzové. Byl uložen pod asi 8 metrů vysokou skálou. Samotný nález má však i svou novodobou historii. Po nalezení partyzány v roce 1944, byl pravděpodobně rozdělen na několik částí. Zatím poslední část tohoto depotu byla objevena v roce 2001.
První sezóna výzkumu na Dolním hradě v roce 2009 prokázala existenci staršího pravěkého valu pod západní linií jeho středověkého opevnění. Původně měl kamenozemní konstrukci a v jeho zásypu se nachází keramika výhradně z pozdní doby kamenné. Na nádvoří Dolního hradu jsou potvrzeny nálezy i z mladší a pozdní doby bronzové.
Nejstarší středověkou stavbou na Pustém hradě je věž královského komitátního hradu z 12. století. Spolu s příslušejícím opevněním se nachází na nejvyšším místě hradního kopce – na kótě 571 m.n.m. Nejstarší zprávu o Zvolenském (Pustém) hradě obsahuje vyprávěcí pramen zvaný Gesta Hungarorum (Činy Maďarů), napsaný na počátku 13. století.
Po mongolském vpádu vzniklo na Pustém masivní opevnění. Jeho výstavbu organizoval kamenický mistr Bertold. V roce 1255 mu panovník Béla IV. za provádění prací na královských hradech daroval majetek vyňatý zpod královského hradu Zvolen (castro nostro de Zolum). Je pravděpodobné, že v tomto období vzniklo opevnění na Horním (3,5 ha) i Dolním hradě (0,65 ha), a byl vybudována i obranná zeď v sedle pod Dolním hradem (dlouhá 206 metrů). Z tohoto období pochází věž č. 2 na Horním hradě a je velmi pravděpodobné, že i donjon Dolního hradu. Ten se s půdorysem 20 x 20 metrů řadí mezi největší stavby rezidenčního typu ve střední Evropě.
Spolu s hlavní vstupní branou Horního hradu je zároveň nejzachovalejším architekturou na Pustém hradě. Gotická stavební etapa na Pustém hradě je datována od konce 13. století až do první třetiny 14. století. K vstupní bráně Horního hradu byla tehdy přistavěna čtyřpodlažní věž. Severovýchodně od obytné věže č. 2 byla vybudována obranná bašta a k ní příslušející příčná hradba. Takto vzniklo předhradí při vybudování dalšího hradu jako samostatné obranné a obytné jednotky v rámci horní polohy Pustého hradu.
Župní hrad z konce 13. století byl vestavěný do jeho severního cípu. Jeho výstavba souvisí s rodem Balašovců, se župany Deméterem a Dončem. Proto se tato část pracovně nazývá Dončův hrad. Disponoval samostatným opevněním, palácem, předpalácovým objektem, cisternou a celé nádvoří bylo upraveno pomocí teras.
Zánik hradu se datuje do poloviny 15. století, do období vojenských střetů mezi Jánom Huňadym a Janem Jiskrou z Brandýsa. Písemný pramen z roku 1451 uvádí, že Starý Zvolen vypálil vojevůdce Ján Huňady (1387–1456).
Galerie
Město Zvolen z hradu |
|||
YouTube
Pustý hrad Zvolen (2020) |
Pusty hrad (2011) |
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |