Rákosník proužkovaný
Z Multimediaexpo.cz
Rákosník proužkovaný (Acrocephalus schoenobaenus) je pták z čeledi pěnicovitých. Hnízdí na území Evropy a v západní a střední Asii. Je tažný se zimovišti v jižní Evropě a subsaharské Africe. Na území České republiky, kde je doposud běžný a kde každoročně hnízdí v počtu 40 - 80 000 párů, se navrací během dubna a setrvává zde až do poloviny října.
Rákosník proužkovaný náleží se svou velikosti 11,5 - 13 cm mezi středně velké zástupce čeledi. Má hnědý, tmavě pruhovaný hřbet, temeno a křídla, výrazný bílý nadočnicový proužek a světlé zbarvení na břiše. Obě pohlaví jsou si zbarvením velice podobná, mladí ptáci mají tmavé skvrnění na hrudi.
Vyskytuje se zejména v rákosinách, na třtinových polích, v křovinách a kopřivových porostech. Jeho zpěv obsahuje velký počet štěbetavých a flétnovitých zvuků a často v něm imituje i hlasy jiných druhů ptáků. Podobně jako většina pěnicovitých ptáků je i rákosník proužkovaný převážně hmyzožravý, v menší míře však požírá i bobule. Většinou je monogamní. Hnízdo z trávy si staví dobře ukryté v nízké husté vegetaci a často jej zevnitř vystýlá pavučinami a zvířecí srstí. Během května až července do něj klade 3 - 5 hnědavých, 18 × 13 mm velkých vajec s drobným hustým skvrněním, na jejichž sezení, které trvá přibližně 14 dnů, se podílí pouze samice. O již vylíhlá mláďata, která v hnízdě zůstávají dalších 13 - 14 dnů, pečují oba rodiče. Rákosník proužkovaný se ve volné přírodě dožívá průměrně 2 let, zatím nejvyšší zaznamenaný věk byl zjištěn u jedince ve Finsku, který dosáhl věku 10 let a 1 měsíce.
Zdroje
- Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 188. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |