Rusistika
Z Multimediaexpo.cz
Rusistika je odborné pojmenování pro filologickou vědu zabývajíccí se ruským jazykem, literaturou, kulturou... a to potažmo všech rusky hovořících národů, které nemusí být etnickými Rusy.
Odborná jazykovědná definice
Rusistika je obor zabývající se jazykem, historií a kulturou rusky se vyjadřujících národů.
Historie rusistiky
Historie filologie ruského jazyka je velice úzce spjatá s dějinami Ruska. Literární památky psané, buď předchůdci ruského jazyky - staroruština, či již modernějšími formami ruštiny, jsou známy již ve 12. století - známy jako tzv. byliny, což byly příběhy legendárních hrdinů zvaných bohatýři. Skutečný rozkvět však nastává za vlády cara Petra I. Velikého, kdy ruský jazyk dostává moderní podobu a zlatý věk ruské literatury v 19. století a ještě v době Stříbrného období v prvních 20 letech 20. století přináší naprostý vrchol rusistiky. Navíc s růstem územní rozlohy a moci Ruské říše a vlnám panslovanského nacionalismu během 30. a 40. let 19. století se ruština stává pro mnohé panslavisty jazykem nejmocnějšího slovanského bratra a je široce vyučován a rozšiřována i jeho filologie na univerzitní půdu - v Českých zemích se o ruštinu zajímali především obrozenci a buditelé I. fáze Národního obrození jako například František Ladislav Čelakovský, Pavel Josef Šafařík, František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. V dobách po vzniku ČSR je stále Rusko chápáno jako slovanský bratr a spojenec, ale díky bolševické vládě s jistou prozíravostí. Vrchol rusistiky v Českých zemích a na Slovensku však přichází po únoru 1948 a orientaci Československa na SSSR. V 90. letech 20. století zájem o ruský jazyk obecně opadl, ale po roce 2000 zazžívá mírnou renesanci.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |