Salzkammergutberge

Z Multimediaexpo.cz


Kaiservilla ve městě Bad Ischl

Salzkammergutberge je pohoří, které zahrnuje horské hřbety v rakouské jezerní oblasti Salzkammergut. Svou krajinou je to jedna z nejkrásnějších horských oblastí Rakouska. Proto patří k nejvyhledávanějším přírodním oblastem Evropy. Největším přírodním bohatstvím jsou vápencové štíty a jezera. Na jejich březích vyrostlo několik lázeňských městeček a středisek. Celé pohoří je doslova prošpikováno desítkami kilometrů značených turistických cest.

Obsah

Poloha a geologie

Pohoří zaujímá plochu 1750 km². Hranice vymezené oblasti tvoří na západě údolí řeky Salzach a hlavní město spolkové země Salzbursko - Salzburg. Od na jihu ležícího masivu Tennengebirge jsou Salzkammergutberge odděleny tokem říčky Lammer a od masivu Dachsteinu potokem Rossbach a řekou Traun, která zároveň odděluje pohoří od Totes Gebirge. Na severu se celek hor Solné komory pozvolna svažuje do rovin v okolí řeky Ager. Geologicky se Salzkammergutberge skládají stejně jako okolní masivy především z vápence a dělí se do mnoha samostatných skupin.

Členění horstva

Nejblíže Salzburgu leží masiv Osterhorngruppe s nejvyšším vrcholem Salzkammergutberge - Gamsfeldem - 2028 m n. m., který leží v příčně ležícím hřebeni vybíhajícím od sedla Pass Gschütt. Na severovýchodní hranici hor se nad jezerem Wolfgangsee vypíná další horský celek - Schafberg - 1780 m n. m., který svým ostrým zobákem ční mezi jezery. Na západ se táhne východním směrem vápencová hradba masivu Höllengebirge s nejvyšším vrcholem Grosser Höllkogel - 1862 m n. m. Další horská skupina Salzach - Vorberge má pro svou malou výšku menší turistický význam.

Jezera

Na celém území Solné komory najdeme více než dvě desítky jezer. Pouze několik jich však má větší význam a svou rozlohou výrazně předčí ta ostatní. Jsou to Mondsee, Wolfgangsee, Attersee, Traunsee, Altausseer See, Hallstätter See a Grundlsee.

Správní střediska

Literatura