Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Serj Tankian
Z Multimediaexpo.cz
Serj Tankian (arménsky Սերժ Թանգյան) (* 21. srpna 1967 Bejrút, Libanon) je arménsko-americký zpěvák, skladatel, básník, aktivista a multiinstrumentalista, je známý především jako zpěvák metalové skupiny System of a Down (SOAD). V roce 2002 Serj Tankian a Tom Morello spoluzaložili neziskovou sociálně-politickou organizaci Axis of Justice (česky Osa spravedlnosti). Za svou kariéru vydal pět alb se SOAD, jedno s muzikantem jménem Arto Tunçboyacıyan (Serart) a 23. října 2007 vydal sólové album Elect the Dead.
Podílel se na mnoha albech různých umělců, např. Deftones, Rita Mitsouko, soundtrack k filmu Brouk a další. Často pořádá charitativní koncerty nejen v rámci organizace Axis of Justice. Roku 2005 se podílel na tvorbě alba Enter the Chicken umělce Bucketheada. 23. října 2007 vyšlo jeho sólové album Elect the Dead. Ke každé písni z alba byl natočen videoklip. Turné k tomuto albu absolvuje se skupinou, již nazývá „FCC“ (Flying Cunts of Chaos – parodie na Federal Communications Commission).
Obsah |
Biografie
Tankian se narodil 21. srpna 1967 v libanonském Bejrútu. On a jeho rodina v roce 1975 emigrovali do Los Angeles. V Bejrútu Tankian bral jaké malé dítě lekce hraní na flétnu. Později vystudoval marketing a obchod (Marketing and Business) na Stanford University a před začátkem hudební kariéry založil softwarovou firmu. V roce 1993 založil svoji první rockovou hudební skupinu, její název byl Soil (nemá nic společného se skupinou SOiL). Jejími členy byli Daron Malakian, Domingo Laranio, Dave Hakopyan a později i Shavo Odadjian. O dva roky později, v roce 1995, po nahrávání a koncertu odešli Dave a Domingo. Shavo kontaktoval bubeníka Andyho Khachaturiana, tito čtyři lidé se stali základem skupiny, která byla přejmenována na System of a Down.
Během hraní v SOAD Serj zpíval nějaké písně i v jiných skupinách jako např. píseň Mushroom Cult od Dog Fashion Disco a zpíval i vokály v písni Mein od skupiny Deftones. Produkoval album Enter the Chicken od skupiny Buckethead a zpívá vokály v písních od Buckethead jako jsou We Are One, Coma a Waiting Here. S vydavatelstvím Serjical Strike Records nabízí skupinám mimo mainstream možnost vydání jejich skladeb. První vydaným albem tohoto vydavatelství bylo album Serart, společného projektu Serje Tankiana a Arto Tunçboyacıyana.
Později zpíval s Les Rita Mitsouko ve skladbě Terminal Beauty, také zpíval se skupinou Fair to Midland během živého hraní improvizované verze jejich písně Walls of Jericho z alba Fables from a Mayfly: What I Tell You Three Times Is True. Na několika projektech spolupracoval se svým dobrým přítelem, režisérem Diranem Noubarem. Jejich spoluprací vznikl i filmový dokument Armenia, a Country Under Blockade, dokument byl opatřen komentářem namluveným Serjem Tankianem. Noubar hraje na kytaru během písně Saving Us z alba Serje Tankiana Elect the Dead a režíroval videoklip pro píseň Baby.
Tankian se také angažuje na politické scéně, spolu s Tomem Morellem založili organizaci Axis of Justice. Často veřejně kritizuje násilí a nespravedlnost na světě.
Tankian pracuje na druhém albu, které má vyjít v roce 2009. Řekl, že má být jazzovější a má mít více orchestrální zvuk. Nová píseň nazvaná Sounds of War, která je hrána na posledních koncertech, ukazuje hru ve stylu jazz fusion.
V současné době žije v Calabase ve státě Kalifornie. Svůj „druhý domov“ má na Novém Zélandu, kde v roce 2007 získal povolení k trvalému pobytu. Dokonce se objevila fáma, že hodlá zůstat na Novém Zélandu, dokud neskončí Válka v Iráku, Tankian to však v rozhovoru popřel.
Z hudby poslouchá hodně jazz - Miles Davis, dále pak: Fair To Midland, Tom Waits, Cesaria Evora, Ravi Shankar, Thelonious Monk. Povídá se, že je od roku 2005 ženatý s arménskou umělkyní Angelou Madatyan.[1]
Podílel se na vzniku dokumentárního filmu Screamers, kde mimo jiné poskytl rozhovor se svým dědečkem.
Tankian momentálně spolupracuje na muzikálu s arménským scénáristou Stevenem Saterem. Má být založen na antické tragédii o Prométheovi (Spoutaný Prométheus - Aischylos). Oznámil, že již existuje osm písní.[2]
Každý měsíc má program s Tomem Morellem, kde si zvou hosty jako Mumia Abu-Jamal (politický vězeň), Noam Chomsky (jazykovědec) apod. Často se účastní demonstrací. Je vegetarián, nesleduje televizi a neposlouchá ani rádio.
V nedávném rozhovoru s českou hudební televizí Óčko sdělil, že před čtyřmi nebo pěti měsíci přestal kouřit, protože už byl čas.[3]
Vzhled
Má hnědé oči, černé kudrnaté vlasy, které několikrát výrazně změnil, např. v klipu Spiders a na několika koncertech se objevil s dredy, při několika starších koncertech byl obarven na blond. Při vydání alba Toxicity měl vlasy nakrátko ostříhané. V době vydání alba Mezmerize/Hypnotize měl vlasy dlouhé po ramena. Momentálně má opět vlasy nakrátko. Měří 183 cm.
Diskografie
System of a Down
- System of a Down (30. červen 1998)
- Toxicity (4. září 2001)
- Steal This Album! (26. listopad 2002)
- Mezmerize (17. květen 2005)
- Hypnotize (22. listopad 2005)
Serart
Axis of Justice
Sólo
Single CD
Reference
- ↑ http://img407.imageshack.us/img407/5204/dsc01729og3.jpg
- ↑ Serj Tankian Co-Writing a Musical, Spinner. Navštíveno 2008-06-23
- ↑ Reportáž televize Óčko z ostravského koncertu Serje Tankiana a rozhovor, YouTube @ 4:50. Naposledy navštíveno 2008-06-23.
Související články
Externí odkazy
- Oficiální stránka Serje Tankiana (anglicky)
- Stránka fanoušků skupiny System of a Down (anglicky)
- Stránka fanoušků skupiny System of a Down (anglicky)
- České stránky fanoušků skupiny System of a Down
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |