Sesvenna

Z Multimediaexpo.cz


Sesvenna (také nazývána Sesvennagruppe, Bündner Alpen, či je započítávána jako součást tzv. Rätischen Alpen) je pohoří ležící na území tří států. Švýcarska (kanton Graubünden), Rakouska (Tyrolsko) a Itálie (Jižní Tyroly). Jedná se o velmi zřídka navštěvovaný masiv, který je v Centrálních krystalických Alpách, ke kterým se geologicky řadí, jakousi výjimkou. Většina pohoří je totiž složena z vápence a jeho konglomerátů a proto se této horské skupině přezdívá Engadinské Dolomity.

Obsah

Poloha

Na východě tvoří hranici, po celé délce pohoří, horní tok řeky Adige. Na jihu dělí potok Rambach masiv od celků Ortles a Livigno. Severní hranicí je tok Innu v údolí Dolního Engadinu a zároveň odděluje Sesvennu od vyšší Silvretty. Pohoří zaujímá plochu 600 km².

Členění

Pohoří se dělí na devět skupin. Nejvyšší je masiv Sesvenna, ležící na italsko-švýcarské hranici. Na severu je to horská skupina S-chalambert. Masiv Lischana se rozkládá mezi údolími Uina, S-charl a Plavna a tvoří tak spolu se skupinami Pisoc a Tavrü nerozeklanější a nejdivočejší horstvo celého pohoří (právě jim se říká Engadinské Dolomity). Dalšími již ne tolik výraznými, ale stále vysokými skupinami jsou Nuna a Terza-Starlex. Do části pohoří Sesvenna zasahuje také Švýcarský národní park.

Významné vrcholy

V pohoří Sesvenna nalezneme 34 vrcholů vyšších 3 000 metrů.

Turismus

Vyhledávané jsou především hřebenové túry Piz Lad - Piz Russenna na severu pohoří a výstupy podkovy hor Seebödenspitze - Verungspitze - Monte Vatles. Nejlehčí a turisticky nejvíce vyhledávané jsou vrcholky v okolí jezera Reschensee. Poblíž vrcholu Piz Lischana se nachází divoká, jen zřídka navštěvovaná soutěska Il Quar, vedoucí asi 500 metrů dlouhým zářezem ve třistametrové výšce nad dravým tokem říčky Uina . Nejvyšší vrchol Piz Sesvenna, který je ověnčen malým, ale strmým ledovcem Vadretta da Sesvenna je jedním z největších lákadel pohoří.

Horské chaty

  • Sesvennahütte (2 256 m); otevřena od poloviny června do konce října a v zimě od konce ledna do poloviny května, kapacita 78 lůžek, winterraum s 6 místy, Přístup: Schlinig v údolí Vinschgau, Délka: 1,75 hod.
  • Rojenskihütte (2 006 m); otevřena celoročně
  • Lischanahütte (2 500 m); otevřena od začátku července do začátku října, kapacita 42 lůžek, Přístup: Scuol, Délka: 4 hod.
  • Haider Alm (2 120 m); otevřena od konce června do konce září a v zimě od poloviny prosince do poloviny dubna
  • Schönebenhütte (2 100 m); otevřena od konce června do konce září a v zimě od poloviny prosince do poloviny dubna

Externí odkazy