Smetanova Litomyšl

Z Multimediaexpo.cz

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v ČR a zároveň patří k největším pravidelně konaným festivalům klasické hudby v Česku.

Obsah

O festivalu

Koná se každý rok na přelomu června a července již od roku 1949 v rodném městě Bedřicha Smetany, koncerty jsou však pořádány i v okolí Litomyšle. Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky příznivém II. nádvoří s výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě. Návštěvnost posledních ročníků Smetanovy Litomyšle se průměrně pohybuje mezi 15 až 20 tisíci diváky. Pořádající organizací je Smetanova Litomyšl, o.p.s. a festival je členem Asociace hudebních festivalů ČR.

Hosté

Na festivalu vystoupila řada významných zahraničních hostů - mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl, Kurt Rydl, Sergej Larin, Neil Shicoff, Torsten Kerl, ale i přední domácí sólisté Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená, soubory Musica Florea, Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno, Komorní filharmonie Pardubice a dirigenti - Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout, Vojtěch Spurný, Marek Štryncl, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd, Caspar Richter a jiní.

Správní a dozorčí rada

Správní rada

Členy správní rady nadace jsou:

Dozorčí rada

  • Předseda: Miroslav Brýdl
  • Členové: Jiří Krušina, Jitka Pantůčková

YouTube

Smetanova Litomyšl 2019
Litomyšl (UNESCO): bohémský průvodce městem


Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Smetanova Litomyšl