Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Swans
Z Multimediaexpo.cz
Swans je americká rocková hudební skupina, založená v období post-punku, originální svou objevnou experimentální tvorbou, jejímž výsledekem byl významný přínos nejen v oblasti noise-rockové hudby, ale i v širokém rámci postindustriální hudební kultury. Její umělecký vliv se projevil nejen ve sféře rocku, kde ovlivnila řadu formací svými, v této sféře novými přístupy k práci se zvukem, ale i v oblasti hudby industriální, kde nejen hudebně, ale i esteticky (částečně též díky typické existenciální poetice textů) přispěla k jejímu postupnému přerodu do fáze postindustriálních konceptů. Swans působili v letech 1982 - 1997. Vůdčí osobností souboru byl zpěvák, multiinstrumentalista, textař, básník a spisovatel Michael Gira.
Obsah |
Historie a tvorba
Jediným konstantním členem skupiny je její leader Michael Gira. Kromě něj lze za relativně stálé členy považovat zpěvačku a klávesistku Jarboe a kytarististu Normana Westberga. První seskupení (1982 - 1984) tvořil Michael Gira (zpěv, basová kytara, Jonathan Kane (bicí nástroje) a Sun Hanel (kytara), kterého však ještě v prvním roce působení nahradil Bob Pezzola. Album Cop bylo již nahráno v obměněné sestavě, kdy za bicí usedl Roli Mosimann a basovou kytaru od Giry převzal Harry Crosby. V roce 1986 přichází zpěvačka a klávesistka Jarboe, která zůstává až do rozpadu souboru v roce 1997. Na albu „Children of God“ v roce 1987 dochází k dalším změně, kdy baskytaru přebíra Algis Kizys a na bicí nástroje hraje Theodore Parsons. V dalších etapách existence souboru dochází k mnoha dalším personálním přeskupením, které však vzhledem k významu tvorby skupiny nemají tak významný umělecký dopad jako změny v prvních pěti letech existence.
Počáteční období (1982)
Soubor vznikl v roce 1982 v New Yorku v rámci krátkodobě působící, leč umělecky vlivné post-punkové scény "No Wave" a prakticky ihned po vydání první nahrávky (EP Swans) se stávají zosobněním hudby obnažující, strohé, jdoucí až „na kost“.
Období kulminace (1983-1985)
V roce 1983 skupina vydává své první album Filth a okamžitě se tím vyčleňuje jako originální projekt, kde dominuje krutý, nemilosrdný noisový zvuk kytar, jakkoli plný, přesto vyvolávající pocit dokonalé prázdnoty spolu s těžkým valivým rytmem a hlubokým, osudově apokalyptickým Girovým vokálem, který dospívá často až k mrtvolnému chrčivému chvění basových poloh, jakoby odsuzoval vše živé k zániku. Většina Girových textů je existencionalistických, padajících do nihilismu, pohrdání sama sebou a světem, který jej obklopuje, ústředními tématy jsou peníze, náboženství a sex.
Vrcholné období (1986-1987)
První období strhujících syrových alb Cop, Greed, Holy Money kulminuje živou prezentací zvukově až nepozemsky dokonalým vyjádřením prázdnoty na živém albu Public Castration Is A Good Idea. Po připojením klávesistky a zpěvačky Jarboe (1986) získává skupina aranžérsky bohatší dimenzi a toto období završuje v roce 1987 albem Children Of God, které lze považovat za druhý a zřejmě i hlavní vrchol její tvroby. Album představuje skvěle konceptuálně zvládnutou jednotku, kde kontrapunkt Girova zemitého projevu a andělsky křišťálové poloze zpěvu Jarboe v záměrně protichůdně hudebně i filosoficky laděných skladbách, stavící proti sobě chladný nihilismus a náboženskou imaginaci představuje sugestivně obraz trvalé existenciální nejistoty člověka a propast mezi chtěným a reálným. Tento okamžik lze považovat současně za ukončení produkce Swans, kterou lze považovat v oblasti objevitelské za zásadní.
Závěrečné období (1988-1997)
Jakkoli časově zdaleka nejdelší, produkcí však nejméně významné období. Od roku 1988 dochází postupně ke změně stylu souboru. Základní principy tvorby jsou sice zachovány, ale pozbývají naléhavosti. Aranžmá jsou líbivější, z alb mizí syrovost a přeměňuje se v jakousi éterickou magičnost. Za zajímavá alba, i když s markantním popovým dotekem lze považovat „The Burning World“ z roku 1989, obsahující i cover-verzi populárního hitu přelomu 60.-70.let „Can't Find My Way Home“ skupiny Blind Faith, „White Light From The Mouth Of Infinity“ (1991) a „Omniscience“ (1992). V devadesátých letech Swans přes kvalitní pódiovou prezentaci postupně upadají, což je ovšem přirozený důsledek odevzdání tematicky vyčerpávající produkce. Posledním typickým, avšak uvedenými skutečnostmi poznamenaným albem je „The Great Annihilator“ z roku 1995. Ve zbytku produkce je slyšet již jen odvar věcí minulých, dávno již bez známek progresivity, vyčerpanost invence se sklonem k sentimentalitě a lacinému „obrácení hříšníka“. Album i turné skupiny, nazvaná shodně „Soundtrack For The Blind“, kde dominuje též Girova obliba folkových aranžmá z posledních let je logickým závěrem činnosti souboru. Po rozpadu skupiny nastupují sólové ambice hlavních protagonostů - Drainland, projekty „Body Lovers“, „Angels Of Light“ Michaela Giry a alba Jarboe (Sacrificial Cake, ad.), inklinující k experimentální hudbě a dark-ambientu, oboje však s nepřesvědčivým uměleckým výsledkem .
Přes poněkud rozpačitý závěr činnosti souboru zůstává význam Swans nezlomen. Spojením autenticity a nevšední invence se Swans podařilo stát se originálním otiskem v progresivních směrech nejen rockové hudby konce 20. století.
Zajímavé souvislosti z českého pohledu
- Pro naše prostředí je zajímavým faktem, že album Feel Good Now (kompilace živých nahrávek, obsahující též skladby z „Children Of God“ bylo pořízeno z nahrávek během evropského turné v roce 1986, kdy skupina navštívila i Československo. Zde proběhly dva, komunistickému režimu utajené koncerty v Praze a Brně.
- Nepotvrzenou se ukázala domněnka, že Michael Gira má české kořeny. Spekulovalo se (snad i na základě jednoho Girova výroku), že jméno Gira je předobrozeneckou formou jména Jíra, kdy se v českém pravopisu četlo "g" jako "j".
Diskografie
Studiové nahrávky
- Swans (EP), 1982
- Filth (1983)
- Cop (1984)
- Young God, EP (1984)
- Time is Money (Bastard), EP (1986)
- Greed (1986)
- A Screw, EP (1986)
- Holy Money (1986)
- New Mind, EP (1987)
- Children Of God (1987)
- Love Will Tear Us Apart - "red" a "black", EP (1988), jedná se o dvě cover-verze skladby Joy Division, jednu zpívanou Jarboe („černá“), druhou Girou („červená“)
- Can't Find My Way Home¨, EP (1989)
- Saved, EP (1989)
- The Burning World (1989)
- White Light From The Mouth Of Infinity (1991)
- Love of Life (1992)
- Celebrity Lifestyle, EP (1994)
- The Great Annihilator (1995)
- Die Tür Ist Zu, EP (1996)
- Failure/Animus, EP (1996)
- Soundtracks for the Blind (1996)
Živé nahrávky a kompilace
- Public Castration Is A Good Idea, live (1986)
- Feel Good Now, live (1989)
- Anonymous Bodies in an Empty Room, live (1990)
- Body To Body, Job To Job, live/kompilace (1982-85/1991)
- Real Love, live (1986/1992)
- Omniscience, live (1992)
- Kill the Child, live (1985-87/1996)
- I Am the Sun/My Buried Child, live (1997)
- Children of God/World of Skin, kompilace (1997)
- Swans Are Dead, live (1998)
- Cop/Young God/Greed/Holy Money, kompilace (1999)
- Various Failures, kompilace(1999)
- Forever Burned, kompilace (2003)
Externí zdroje a odkazy
- Oficiální stránky skupiny Official Swans site
- Stránky Young God Records Michael Gira's Young God Records site
- http://www.scaruffi.com/vol5/gira.html
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |