Templetonova cena

Z Multimediaexpo.cz

Templetonova cena (anglicky: Templeton Prize) je mimořádně významné ocenění každoročně udělované Templetonovou nadací za „pokrok ve výzkumu a objevy týkající se duchovních skutečností“. O udělení ceny rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství, vybraných na základě nominací, jež předkládají představitelé význačných teologických či vědeckých institucí z celého světa.

Cena je pojmenována po svém zakladateli, americkém obchodníkovi a filantropovi siru Johnu Templetonovi. Její současné celé jméno zní Templeton Prize for Progress Toward Research or Discoveries about Spiritual Realities (do roku 2001 se jmenovala Templeton Prize for Progress in Religion) a ustavena byla v roce 1972. Cenu obvykle předává princ Filip při ceremonii v Buckinghamském paláci.

Z finančního hlediska představuje nejvyšší samostatné ocenění jednotlivci za intelektuální přínos, částka udělovaná spolu s oceněním je vždy vyšší než je tomu v případě Nobelovy ceny (v roce 2008 činila 820,000 liber šterlinků); její zakladatel tím chtěl ilustrovat přesvědčení, že nejdůležitější pokrok se nedosahuje čistou vědou, ale harmonií vědy a náboženství. Částka není určena pro osobní obohacení, obdarovaný ji má využít k dalšímu rozvoji činností v oboru.

Občas jí bývá přezdíváno Nobelova cena (za) náboženství.

Seznam vyznamenaných

Charles Hard Townes obdržel krom Templetonovy ceny i Nobelovu cenu za fyziku

Související články

Externí odkazy