Tenis
Z Multimediaexpo.cz
Tenis (angl. tennis < angl. tenes, tenetz < fr. tenez! = nate, berte, držte! (imperativ pl. slova držet)), označovaný také jako bílý sport, je míčová hra pro 2 nebo 4 hráče. Varianta se 2 hráči je dvojhra, varianta se 4 hráči pak čtyřhra. Rozlišuje se také smíšená čtyřhra, při které v každém týmu hraje jedna žena a jeden muž.
Soupeři stojí, proti sobě, na obdélníkovém hřišti (tenisovém dvorci) a pokoušejí se odrazit tenisový míček tenisovou raketu tak, aby ji soupeř nemohl v rámci pravidel vrátit.
Obsah |
Historie
Roku 1592 byla v Paříži zaznamenána pravidla francouzské hry paume. Angličan Walter Clopton Wingfield se nechal těmito pravidly inspirovat, aby si roku 1874 nechal patentovat hru zvanou tenis. V červenci roku 1877 se ve Wimbledonu konalo první mistrovství. Další tři největší turnaje se konají v New Yorku (Flushing Meadows ? od roku 1881), v australském Melbourne (1905) a v Paříži (Roland-Garros ? 1925). V olympijském programu byl tenis od roku 1896 do her v roce 1924. Poté byl vyřazen, aby se roku 1988 opět mezi olympijské sporty zařazen. Mezinárodní tenisová federace ILTF (od roku 1977 ITF) byla založena roku 1913.
Tenis patří k olympijským sportům. Z tenisu se vyvinulo několik podobných sportů (hraných zejména po střechou na speciálním kurtu squash, ricochet).
Pravidla
Charakteristika hry
Tenis je velmi elegantní míčová hra, kterou mohou hrát dva nebo čtyři hráči. Ke hře je zapotřebí tenisová raketa, míček, tenisový dvorec a síť. Hráči tenisu mohou být jakéhokoliv věku, výšky, váhy či pohlaví. Avšak na profesionální úrovni hrají muži a ženy zvlášť, výjimku však tvoří turnaje, kde proti sobě ve čtyřhře nastoupí muž a žena na každé straně. Této čtyřhře se říká „mix“.
Hra
Získá-li hráč bod, je stav 15:0, získá-li druhý je stav 30:0, získá-li třetí je stav 40:0, získá-li čtvrtý bod vyhrává hru. Pokud je stav 40:40 (tzv. shoda), nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Získá-li týž hráč následující bod, vyhrává hru, když jej nezíská je opět shoda. Zápas se hraje na 2 nebo 3 vítězné sady, podle volby organizátorů soutěže. Hráč, který první získá 6 her, získává 1 sadu (např. 6:2). Musí však získat nejméně o dvě hry více než soupeř (např. 8:6). Cílem hry je získat požadovaný počet sad dříve než soupeř.(Například 6:2, 4:6, 8:6) Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry. Hráč, který podává si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve než dopadne na zem. Tento míček musí umístit v případě že podává zprava do levého soupeřova pole pro padání (čtverec za sítí na straně soupeře). V případě chybného podání má podávající opravné druhé podání. Změna podání nastává při získání hry pro jednoho z hráčů.
Poté co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, dokud jeden nestihne nebo správně neodehraje míček a nebo se dopustí jiného přestupku (hráč trefí síť, dotkne se tělem míčku, zahraje tzv. dvojdotek, atd).
Pokud nechceme ztrácet body musí se nám odehrané údery „vejít“ do hřiště. To znamená, že míček musí přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Pokud při hře hráč nezasáhne míček, může učinit opakované pokusy o jeho zasažení.
Nejčastější chyby ve hře
Toto jsou nejčastěji se objevující chyby při hře, při kterých soupeř získává bod.
- hráč trefí síť
- hráč se netrefí do soupeřova pole – tzv. „aut“
- hráč zahraje tělem
- míček dopadne dvakrát na zem, dříve než ho hráč odehraje
- druhé podání nedopadlo do čtverce pro podání nebo nepřeletělo síť
- hráč zahraje tzv. dvojdotek - při úderu se míček dvakrát dotkne rakety
- hráč se dotkne míčkem stropu (v případě že se hraje v hale)
Hřiště a vybavení
- Tenisový kurt je dlouhý 23,77 m a široký 8,23 m. Kurt je uprostřed rozdělen sítí zavěšenou ve výšce 0,914 m (měřeno uprostřed), na okraji kurtu má síť výšku 1,07 m.
- Dále je rozdíl v kurtu pro čtyřhru a pro dvouhru. Ve čtyřhře je pro hru využíváno postraní rozšíření kurtu.
- Tenisová raketa musí být rovná a tvoří ji struny střídavě propletené nebo svázané a připojené k rámu rakety.
- Celková délka rakety nesmí být větší než 73,66 cm.
- Rám rakety nesmí mít celkovou šířku větší než 31,75 cm.
- Plocha výpletu nesmí mít celkovou délku větší než 39,37 cm a celkovou šířku větší než 29,21 cm.
Míč musí mít vnější povrch všude stejný, sestávající z látkového potahu a který je žluté barvy. Má-li švy, musí být bez stehů. Správný míč by měl mít odskok vyšší než 1,35 m a nižší než 1,47 m, pustí-li se volně na betonový podklad z výše 2,54 m.
Významní čeští tenisté
Grand-Slam turnaje
Hry družstev
Externí odkazy
- Adresář užitečných českých tenisových stránek
- Český tenisový svaz
- ATP – Asociace tenisových profesionálů (anglicky)
- WTA – Ženská tenisová asociace (anglicky)
- ITF – Mezinárodní tenisová federace (anglicky)
- Pravidla tenisu Českého tenisového svazu
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |