Velššpringršpaněl

Z Multimediaexpo.cz

Velššpringršpaněl (též velššpringeršpaněl) je středně velký slídič. Určený pro nošení vodního ptactva. Patří k rychlejším a největším druhům španělů.
Velššpringršpaněl je zvědavý

Obsah

Originální název plemene

Welsh Springer Spaniel

Klasifikace FCI

Skupina 8 psi přinašeči zvěře, lovečtí slidiči, vodní psi. Sekce 2 lovečtí slidiči. S pracovní zkouškou.

Stavba těla

Jedná se o střední plemeno stavěné pro vytrvalost a tvrdou práci. Hlava je mírně klenutá. Čenich středně dlouhý, rovný, takřka kvadratický. Oříškově hnědé oči mají mírný a pozorný výraz. Menší přiléhavé uši ve tvaru vinného listu. Srst je dlouhá, nepromokavá, hladká,strktně červenobílé barvy. Tělo je krátké a svalnaté s hlubokým hrudníkem. Nohy nejsou příliš dlouhé. Ocas je zvykem kupírovat nikdy není nesený nad úrovní hřbetu, stále v živém pohybu. vyzařuje z něj elán a podnikavost. Výška v kouhoutku: pes-48, fena-46. Váha: 16-20kg.

Nezkrácený ocas je spíše vzácností

Povaha

Velšpringšpaněl je velmi energické a pracovité zvíře, vyzařuje z něj elán a podnikavost. Je schopen pracovat mnoho hodin až do úplného vyčerpání za každých podmínek. Na druhou stranu je neuvěřitelně hravý, přítulný a vděčný. Miluje děti a nemá problém s novým členem rodiny. Bývá laskavě naladěný, nebývá agresivní ani nervózní. Celkově je to optimistický pes, který se však nedoporučuje chovat ve městech díky jeho neúnavnosti.

Jedná se o přátelské a společenské plemeno

Historie

Španělé jsou jedna z nejstarších člověku známých skupin psů.První zmínka o červeno-bílích španělech pochází z roku 1570 z Británie. Byly používáni k vyhledání a plašení zvěře, která se poté chytala do sítí. Později, když se začali k lovu používast zbraně, měli špringer španělé za úkol vyhnat zvěř z úkrytu.V 18. století se začínají barevně odlišovat Angličtí a Velšští špringr španělé. Červeno-bílý špringr se nachází převážně v oblasti Walesu a jinde jen zřídka. První Welsh Springer se jmenoval Corrin a úspěšně porážel ostatní španěly na sporotvních soutěžích. Roku 1902 se toto plemeno oficiálně uznává. Jejich výborná povaha a lovecké instinkty se zasloužili o to že byly vyvezeny do celého světa.

Nároky

Potřebuje hodně pohybu a odpovídající, nejlépe lovecké zaměstnání. Lovenou zvěř vždy nahlas hlásí a je schopen následovat ji několik kilometrů Srst je zapotřebí po každém návratu z terénu vyčesat. Nezbytný je důsledný výcvik od útlého mládí. Trpí na ušní infekce, je nutna zvýšená péče.

Úryvek

"Ptali se mne, co je welsh springer spaniel,

Řekl jsem, je to pracovní pes,

pes s kaštanovou srstí, lesklou jako liška,

s Llanharronskou skvrnou na hlavě.

Pes s upravenou brilantní bílou,

a s ocasem krátkým a veselým.

Pes, kterého miluji a on miluje mne

a který štěká, když je to potřeba. "


První verše z "Ódy na welsh springer spaniela" od Raymonda Jacobse

Literatura

  • FALAPPI, Rino. Psi: Poznávání, výběr, péče a chov. Praha: Euromedia Group, 2001. 224 stran. ISBN 80-7202-885-5.
  • PROCHÁZKA, Josef. Malá lovecká plemena: výcvik pro práci na povrchu. Praha: Vega, 1999. 88 stran.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Velššpringršpaněl