Voroněž

Z Multimediaexpo.cz


Voroněž, rusky Воро́неж (mužský rod) s výslovností zvuk [vɐˈronʲɪʂ], je město na jihozápadě evropské části Ruska. Leží nedaleko hranic s Ukrajinou 530 km jižně od Moskvy na pravém břehu řeky Voroněž, těsně před jejím ústím do Donu. Město má přibližně 857 000 obyvatel (odhad 2005) a je správním střediskem Voroněžské oblasti.

Obsah

Historie

Pohled na Voroněž v osmnáctém století

První zmínka o Voroněži, dochovaná v Ipaťjevském letopise, se vztahuje již k roku 1177. Pevnost na ochranu proti útočícím krymským a nogajským Tatarům tu byla založena ale až za cara Fjodora I. koncem roku 1585. V 17. století už byla Voroněž profitujícím obchodním městem. Roku 1648 zde proběhla protifeudální vzpoura. Car Petr Veliký ve Voroněži roku 1696 nechal vybudovat loděnice, v nichž postavil slavnou Azovskou flotilu. Petr zde často pobýval a během jeho vlády se stala Voroněž nejvýznamnějším městem na jihu Ruska; třebaže Voroněž musela přepustit pozici nově budovanému Petrohradu, byla roku 1711 ustavena sídlem Azovské gubernie, v roce 1725 přejmenované na voroněžskou. 10. srpna 1773 město postihl velký požár, po němž bylo výrazně přebudováno. V 19. století se rozvíjel průmysl, v této oblasti ale hlavně potravinářský. Voroněž byla totiž centrem úrodné černozemě; byly vybudovány mlýny a závody zpracovávající potraviny. V 70. letech předminulého století bylo město propojeno železnicí s Moskvou a Rostovem na Donu. Roku 1934 byla ustavena nynější Voroněžská oblast. Za druhé světové války byly po 212 dnů od června 1942 do ledna 1943 o město a okolí sváděny těžké boje. V roce 1957 bylo v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny založeno satelitní sídlo Novovoroněž, povýšené na město roku 1987.

Současná Voroněž

Voroněžská vodní nádrž

Dnes je město hlavním ekonomickým i administrativním centrem celé „černozemě“; nachází se tu 7 divadel, 12 kin a 19 vysokých škol; sídlí tu i Voroněžská státní univerzita. Na ni často prodělávají jazykovou přípravu i zahraniční studenti z mnoha zemí.

Průmysl

Ve Voroněži jsou závody na výrobu letadel, byl zde vyráběn i nadzvukový Tupolev Tu-144 obdoba západoevropského Concorde. Nedaleko od města se nachází Novovoroněžská jaderná elektrárna o pěti blocích.

Partnerská města

Známí rodáci

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Voronezh