Whose Line Is It Anyway?

Z Multimediaexpo.cz

Whose Line Is It Anyway? je název improvizační televizní show. Původně se vysílala ve Spojeném království v rádiu, v roce 1988 přešla na britský televizní kanál Channel 4 a na přelomu let 1998-1999 vznikla verze americké televizní stanice ABC pro diváky Spojených států amerických.

Obsah

Náplň show

Show byla založena na improvizaci. Kromě diváků ve studiu se jí především účastnili čtyři aktéři, kterým moderátor, zadával různé úkoly (nazývané hry) a za ty rozdával body. Témata jednotlivých her byla částečně dána (to, co se má odehrát, v jaké formě, co se během hry musí ten který účinkující dělat), částečně mohla být ovlivněna náměty diváků.

Hry

Hry byly buď situační a improvizační scénky, ztížené nějakým cílem či úkolem; další častou skupinou byly písničky popř. jejich kombinace. Typů her bylo vymyšleno několik desítek (viz jejich seznam v anglickém jazyce).

Rekvizity

Většina her se na menším pódiu, na kterém byla předváděna, obešla bez dodatečných rekvizit, popř. se tyto omezily max. na židličku, nebo pokrývku hlavy. Pouze několik málo her bylo na rekvizitách založeno.

Diváci

Některé detaily, které do významné míry promluvily o konečné podobě hry, byly vybrána z publika ve studiu těsně před jejím začátkem. Mezi tyto „detaily“ patřilo např. zaměstnání některých charakterů, jež měli aktéři v té které hře zahrát, dramatický konflikt, který se během hry měl vyřešit, někdy i samotná zápletka. Diváci ve studiu měli před zahájením natáčení daného dílu možnost napsat některé své nápady na papírek; produkce z nich následně vybrala potenciálně dobré a ty použila v některých hrách. V pozdějších epizodách se diváci (moderátorem náhodně vybraní z publika) u některých her přímo zapojovali do děje.

Moderátor

Moderátorem u britské verze byl vždy Clive Anderson, v pozdější americké pak Drew Carrey. Úkolem moderátora bylo na začátku představit účinkující, vysvětlovat pravidla a účel každé následující hry (v prvních sériích docela podrobně), tázat se na doplňující náměty z obecenstva, přidělovat body. Na pultíku, za kterým seděl, měl i bzučák, na jehož stisknutí mohl ukončovat tu kterou hru (nebo její část). Zatímco u Clivea Andersona existovala spíše kultivovaná a vtipná slovní ekvilibristika mezi ním a účinkujícími a omezil se na funkci moderátora s patřičnou autoritou, Drew Carrey se v průběhu času stal i terčem občasných (dobře míněných) narážek a vtipů ze strany účinkujících (i během hry), a některých her se i účastnil.

Body

Počet bodů, které moderátor na konci každé scénky rozdal, byla pouze na jeho uvážení. Přestože tedy show byla i soutěží, body nebyly příliš důležité — účinkující, který získal nejvíce bodů, měl na konci show toliko to „privilegium“ přečíst ubíhající závěrečné titulky ve stylu, který mu určil moderátor.

Aktéři

Aktéři se v televizní verzi show často měnili; produkce patrně chtěla rozmanitost a současně zkoušela, jakou odezvu bude ten který účinkující mít na sledovanost a oblíbenost u divácké veřejnosti. Zváni proto byli např. i herci různých amatérských či divadelních skupin a komici z jiných zemí. Zpočátku jeden, poté dva z nich se začali objevovat častěji a nakonec se stali pravidelnými účinkujícími. Od první série to byl nadějný britský herec a komik John Sessions, který pomáhal i na podobě show; později ale práci na ní ukončil. Zhruba od šesté série se jako pravidelní účinkující postupně etablovali Ryan Stiles a Colin Mochrie, kteří následně působili jako pravidelní účinkující i v sériích americké verze show.

Hosté

V několika málo epizodách hostovali mezi účinkujícími významné herecké osobnosti – Tim Robbins, Whoopi Goldberg nebo Katie Griffin.

Jiní, jako např. David Hasselhoff, Jerry Springer, Sid Caesar, Hugh Hefner, Florence Henderson se ve většině případů zapojili jen na jedné určité hry. Velmi oblíbená byla epizoda věnovaná výstřednímu kondičnímu trenérovi Richardu Simmonsovi, který sice nebyl mezi soutěžícími, ale v průběhu show se několikrát objevil a zahrál si hned v několika hrách.

Hudební doprovod

Pro skupinu her, ve kterých účinkující zpívali, byly ve studiu hudební nástroje a hudebník (poř. hudebníci), kteří zajistili patřičný doprovod. Pro britskou řadu to byl Richard Vranch, který ovládal hru na klavír a elektrickou kytaru. Hlavní hudebnicí americké verze byla Laura Hall (klavír), často doprovázená Lindou Taylor (kytara, el. kytara, sytetizátor) popř. i Cece Worrall-Rubin (saxofon). Hudebníkem původní rádiově vysílané verze byl Colin Sell.

Autoři a produkce

Autory původního formátu show jsou David Patterson a Mark Leveson. Produkce anglické verze je studio Hat Trick Productions.

Vysílání

britská verzeamerická verze
stanice:Channel 4ABC
premiéra:23. září 19885. srpna 1998
derniéra:2. července 199810. listopadu 2006
sezón:108
epizod:136215

Externí odkazy