V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Wolframit

Z Multimediaexpo.cz


Wolframit (Breithaupt, 1832), chemický vzorec (Fe,Mn)WO4 (wolframan železo-manganatý), je jednoklonný minerál. Je středním členem izomorfní řady hübneritferberit. Není uznán IMA jako samostatný minerál.
Název pochází pravděpodobně z německých slov wolf – vlk a rahm – pěna.

Obsah

Původ

Obvykle se nachází v pegmatitech a v křemenných žilách spojených s granity. O poznání řídčeji se vyskytuje poblíž jiných rudních minerálů jako např. sfaleritu, galenitu a kasiteritu. Jako druhotné naleziště se dají pokládat náplavy.

Morfologie

Krystaly jsou tabulkovité nebo krátce prizmatické, vertikálně rýhované, agregáty masivní a zrnité.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 4,5, křehký, hustota 7,1–7,5 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {010}, lom nerovný.
  • Optické vlastnosti: Barva: černá, šedočerná, tmavohnědá. Lesk kovový, mastný, průhlednost: opakní, vryp černý, černohnědý.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Fe 9,21 %, Mn 9,06 %, W 60,63 %, O 21,10 % (při poměru Fe:Mn 1:1). Často obsahuje mikroskopické inkluze Nb a Ta. Rozpustný v horké HCl a H2SO4. Těžko se taví, při tavení vzniká magnetická kulička.

Podobné minerály

Parageneze

Získávání

Využití

Tento minerál zůstával dlouho bez zužitkování, neboť je těžko tavitelný. Z tohoto důvodu byl také prvek wolfram objeven až v roce 1781. Wolframit je hlavní wolframová ruda, z níž se vyrábí čistý wolfram. Wolfram posléze slouží k výrobě vláken do žárovek a barev. Další využití je v metalurgii, kde se přidává jako pevnostní prvek do slitin a tepelně stálých ocelí.

Naleziště

Hojný minerál.

Citace

DUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Minerály. Fotografie Dušan Slivka. 1. vyd. Praha : AVENTINUM, 1997. 520 s. (Velký průvodce.) ISBN 80-7151-030-0.  

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wolframit