Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Zámek Slavín
Z Multimediaexpo.cz
Zámek Slavín je areál s rozhlednou nad obcí Tupadly v okrese Mělník na stejnojmenném kopci.
Obsah |
Historie
Zámecký areál s rozhlednou byl postavena v roce 1840 v místě původní tvrze Kostelec zničené při třicetileté válce. Jednalo se o součást Liběchovského panství, které vlastnil Antonín Weith. Původně se plánovala výstavba rozsáhlého zámeckého komplexu se čtyřmi věžemi avšak kvůli nedostatku financí byla postavena pouze část areálu a pouze jedna věž. Celý objekt měl sloužit k uchování sošek významných osob české historie od Ludwiga von Schwanthalera. Dílo zde však nebylo uloženo nikdy, protože bylo předáno Národnímu muzeu.
Po smrti Antonína Weitha byla v roce 1873 byla věž, stále ve vlastnictví rodu Weithů, zpřístupněna jako rozhledna veřejnosti. Až do Druhé světové války byl objekt, ke kterému byla přistavěna kaple, využíván řádem Školských sester. Po válce připadl areál Výzkumnému ústavu půd. V tomto období došlo k uzavření věže veřejnosti.
V roce 1989 byl objekt zprivatizován a jeho vlastníkem se stalo buddhistické sdružení Samadhi, které ho využívá jako meditační centrum.[1]
Rozhledna
Kamenná věž objektu dosahuje výšky 30 metrů a byla využívána jako rozhledna s výhledem na Polabí a část Českého Středohoří. Věž byla veřejnosti přístupna pouze v letech 1973 až 1946. V současnosti je tedy rozhledna nepřístupná veřejnosti.
Reference
- KLUB PŘÁTEL ROZHLEDEN. Slavín v Tupadlech [online]. Rozhledny ČR, 14. září 2009, [cit. 2010-02-28]. Dostupné online. (čeština)
Související články
Externí odkazy
- Informace o rozhledně na stránkách Klubu přátel rozhleden
- Historie zámku na stránkách budhistického centra
- Plánek areálu na stránkách budhistického centra
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |