Edmund Hillary

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 11. 5. 2013, 08:03

Edmund Hillary (2004)

Sir Edmund Percival Hillary (* 20. července 1919, Tuakau, † 11. ledna 2008, Auckland) byl slavný novozélandský horolezec a průzkumník, který jako vůbec první člověk vystoupil na horu Mount Everest. Vrcholku této hory vysoké 8 850 metrů dosáhl 29. května 1953 se Šerpou Tenzingem Norgayem.

Byl držitelem následujících vyznamenání: Podvazkový řád, Řád Nového Zélandu, Řád britského impéria.

Obsah

Mládí

Ed až do svých 16 let neviděl hory ani sníh. Tvrdě dřel ve včelařském podniku svého otce a už v 10 letech z něho byl dokonalý včelař. Ale v zimě roku 1935, když byl v šesté třídě, se zúčastnil školního výletu do hor a od té doby takřka nežil pro nic jiného.

V roce 1946 už měl značné zkušenosti a také měl slezené všechny vysoké hory v Novém Zélandu. V tě době také potkal horského průvodce Harryho Ayrese, s kterým po 3 sezony slézal horské vrcholy a který ho mnohému naučil. A v roce 1950, spolu s Georgem Lowem začali pomýšlet na Himaláj.

První výprava na Mount Everest

V roce 1951 se zúčastnil britské výpravy na Mount Everest vedené velezkušeným Ericem Shiptonem. Cílem nebylo dobýt nejvyšší horu světa, ale najít cestu k ní přes Nepál, který čerstvě otevřel hranice. Výprava se nezdařila na 100 %, cesta však nalezena byla.

Pokusná výprava do Himaláje

Jelikož nepálská vláda na rok 1952 udělila povolení na Mount Everest jen švýcarské výpravě, rozhodla se Královská zeměpisná společnost a Klub alpinistů, že vypraví alespoň pokusnou výpravu na získání zkušeností. Výpravu vedl znovu Eric Shipton. Jelikož se Švýcarům pokus o výstup na Mount Everest nezdařil, tak se všechna píle, výstroj a lidé začali připravovat na pokus v roce 1953.

Výstup na Mount Everest 1953

Celá výprava do Indie dorazila v březnu 1953. Po aklimatizačním období se v květnu 1953 dostala až k úbočí Mount Everestu. Po zdlouhavém a velmi namáhavém postupu vzhůru se konečně vydala 1. skupina Charles Evans a Tom Bourdillon na 1. pokus o výstup na vrchol. Bohužel, kvůli špatně fungujícímu kyslíkovému přístroji Charlese Evanse dostali se „jen“ do výšky 8 500 m n. m. Přesto to bylo výš, než kterýkoliv člověk před nimi. Všechno tedy směřovalo k 2. pokusu, kterého se měl zúčastnit právě Ed Hillary a velmi zkušený šerpa Tenzing Norgay, který se zúčastnil i neúspěšné švýcarské výpravy. Pokus začal 28. května postupně se z táboru VIII dostali až do táboru IX, kde přečkali noc. Ráno vyrazili, obtěžkáni kyslíkovými přístroji. Už v 11:30 dosáhli vrcholu. Ed pořídil několik fotografií (mimo jiné i slavnou fotografii Tenzinga držícího cepín s nepálskou a britskou vlajkou). Žádná fotografie Edmunda nevznikla, jelikož (podle Hillaryho) Tenzing neuměl fotografovat, ten to však ve své knize Muž z Everestu vyvrací. Poté, neztrácejíce drahocenný čas (na vrcholu strávili pouze 15 minut), se vydali zpátky k táboru IX a dál směrem až k táboru VI. Bylo domluveno, že když se pokus zdaří, tak se v táboře VI udělá ze spacích pytlů písmeno T jako TOP, aby hlavní skupina v Západní kotlině v táboře IV věděla, že se pokus zdařil. Ale jelikož bylo větrno a vánice, tak z tohoto nápadu sešlo. Druhý den vyrazili zpátky k táboru IV a poté, spokojeni, domů.

Edmund Hillary a Tenzing (1971)

Život po zdolání Mount Everestu

Edmund Hillary se také zúčastnil výpravy na Severní pól (mimo jiné s prvním člověkem na Měsíci Neilem Armstrongem) a na Jižní pól.

Zdroje

  • „Edmund Hillary - High Adventure“ vydaná v roce 1955,
    česky vydána pod názvem „Edmund Hillary - Na vrcholu Mount Everestu“ (1957).


YouTube

In memory of Sir Edmund Hillary (anglicky)
Hillary on Everest Documentary – Part 1 (anglicky)


Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Edmund Hillary