Šablona:Článek dne/2016/22

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový servisní článek)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Carlo Pedersoli crop.jpg|right|160px|Carlo Pedersoli v roce 2015]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Bud Spencer]]''', rodným jménem '''[[Bud Spencer|Carlo&nbsp;Pedersoli]]''', {{Nowrap|(* [[31. říjen|31. října]] [[1929]], †&nbsp;[[27. červen|27. června]] [[2016]])}} byl italský plavec, [[sportovec]], [[herec]] a&nbsp;podnikatel.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Carlo Pedersoli v mládí vystudoval práva, věnoval se však zejména [[sport]]u - byl špičkovým [[Plavání|plavcem]] a hráčem [[Vodní pólo|vodního póla]]. Startoval na [[Olympijské hry|olympijských hrách]] v letech [[1952]] a [[1956]]. Je mistrem Itálie ve stylu prsa ([[1948]]), několikanásobným mistrem Itálie ve volném stylu na 100 metrů. Několikrát mu byla navrhována účast ve [[film]]ech a občas se v nich i objevil v nevýrazné roli, ale herectví ho nijak nelákalo. Zlom nastal teprve poté, co se setkal s Mariem Girottim, známém více jako '''[[Terence Hill]]'''. Spolu natočili řadu italských westernů (tzv. [[spaghetti western]], např. ''Trumfové eso'', ''Pravá a levá ruka ďábla'', ''Malý unavený Joe'', ''[[Jestli se rozzlobíme, budeme zlí]]'' a&nbsp;další). Dvojice si získala obrovskou popularitu zejména v&nbsp;[[Evropa|Evropě]], ačkoliv kritici nebyli jeho hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných [[Komedie|komediích]], pokleslé grotesce a bezduchém fackování. O popularitě dvojice hovoří i fakt, že vznikla celá série filmů [[Šimon a Matouš]], kde oba představitelé hlavních postav založili svoji kariéru na napodobování Spencera s Hillem. Bud Spencer hrál i ve filmech bez Terence&nbsp;Hilla, ale jejich popularita je trochu nižší. Hill byl jako samostatný herec výrazně úspěšnější.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Byl znám svou vášní pro létání a pilotování různých [[letoun]]ů a [[vrtulník]]ů. Pokud se jeho filmy odehrávaly&nbsp;v současnosti, pak je v&nbsp;každém filmu aspoň jedna scéna, kde on sám osobně přilétá nebo odlétá s&nbsp;nějakou helikoptérou a vždy bylo vidět, že to není [[Kaskadérství|kaskadér]], ale on sám osobně.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V roce [[1960]] se oženil s ''Marií Amatovou'', s níž měl tři děti. V&nbsp;roce [[1967]] si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Byl věřícím [[Katolictví|katolíkem]], vedl příkladný rodinný život a byl úspěšným podnikatelem. V&nbsp;roce [[2005]] kandidoval v oblastních volbách za stranu [[Forza Italia]], ale nebyl zvolen.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 15:42

Carlo Pedersoli v roce 2015

Bud Spencer, rodným jménem Carlo Pedersoli, (* 31. října 1929, † 27. června 2016) byl italský plavec, sportovec, herec a podnikatel.

Carlo Pedersoli v mládí vystudoval práva, věnoval se však zejména sportu - byl špičkovým plavcem a hráčem vodního póla. Startoval na olympijských hrách v letech 1952 a 1956. Je mistrem Itálie ve stylu prsa (1948), několikanásobným mistrem Itálie ve volném stylu na 100 metrů. Několikrát mu byla navrhována účast ve filmech a občas se v nich i objevil v nevýrazné roli, ale herectví ho nijak nelákalo. Zlom nastal teprve poté, co se setkal s Mariem Girottim, známém více jako Terence Hill. Spolu natočili řadu italských westernů (tzv. spaghetti western, např. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí a další). Dvojice si získala obrovskou popularitu zejména v Evropě, ačkoliv kritici nebyli jeho hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných komediích, pokleslé grotesce a bezduchém fackování. O popularitě dvojice hovoří i fakt, že vznikla celá série filmů Šimon a Matouš, kde oba představitelé hlavních postav založili svoji kariéru na napodobování Spencera s Hillem. Bud Spencer hrál i ve filmech bez Terence Hilla, ale jejich popularita je trochu nižší. Hill byl jako samostatný herec výrazně úspěšnější.

Byl znám svou vášní pro létání a pilotování různých letounů a vrtulníků. Pokud se jeho filmy odehrávaly v současnosti, pak je v každém filmu aspoň jedna scéna, kde on sám osobně přilétá nebo odlétá s nějakou helikoptérou a vždy bylo vidět, že to není kaskadér, ale on sám osobně.

V roce 1960 se oženil s Marií Amatovou, s níž měl tři děti. V roce 1967 si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Byl věřícím katolíkem, vedl příkladný rodinný život a byl úspěšným podnikatelem. V roce 2005 kandidoval v oblastních volbách za stranu Forza Italia, ale nebyl zvolen.