Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Škoda Sentinel

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)

Verze z 21. 5. 2013, 11:21

Soubor:Sentinel DG4 registration KF 6482.jpg
Originální stroj Firmy Sentinel Wagon Works

Škoda Sentinel byl parní nákladní automobil, vyráběný ve Škodových závodech v letech 1924-1935. Jednalo se o vozy podle licence anglické firmy The Sentinel Wagon Works Ltd. Konkurenci tvořily vozy vyráběné podle licence firmy Garrett pod názvem Adamov-Garrett v letech 1925 -1927.

Popis konstrukce

Podle tehdejších norem šlo o konvenční stroj. Vůz byl vybaven stojatým parním kotlem a dvouválcovým parním strojem o výkonu 70 koňských sil, uloženým před zadní nápravou.

Vrtání bylo 170 mm a zdvih 230 mm. Při přetlaku páry 19 atmosfér a 250 otáčkách za minutu poskytoval výkon 70 koňských sil. Kotel byl trubkový stojatý. Umístěn byl v přední části rámu. Výhřevná plocha byla 5,06 m². Spaloval koks, uhlí, dřevěnné uhlí popřípadě i dřevo. Nejvhodnějším palivem byl koks. Přenos hnací síly na zadní nápravu byl pomocí řetězů. Jimi byla poháněna zdvojená kola. Podvozek byl složen z dvou podélných nosníků tvaru U, které byly propojeny a svařeny. V zadní části rámu byl uložen zásobník na 800 litrů vody. Kola byla ocelolitinová s gumovýmu obručemi, přední měla průměr 900 mm, zadní zdvojená 1050 mm. Později vyrobené vozy měly na obou nápravách kola se stejným průměrem. Vůz řídil řidič volantem umístěným na pravé straně v kabině. Čelisťové brzdy působily jen na zadní kolesa, vůz bylo ještě možno rychle zabrzdit uzavřením přístupu páry do parního stroje, který potom působil jako kompresor - to byla velká výhoda oproti tehdejším vozům se spalovacím motorem. Karosérie byla ze dřeva a oceli, v kabině byl přístup k zásobníku uhlí s kapacitou 300 kg. Užitečná hmotnost byla 5 tun. Akční rádius byl kolem 40 km při provozní rychlosti 15-25 km/hod.

Provoz

Příprava na jízdu trvala kolem 30 minut a zahrnovala doplnění vody a paliva, zatopení pod kotlem a promazání. Výhodou oproti vozům se spalovacím motorem byla, mimo zmiňovaných brzdných vlastností, menší opotřebovanost pohyblivých součástek vyplývající z nižších provozních otáček parního pohonu, nižší spotřeba oleje a taktéž nižší provozní náklady.

Externí odkazy