Atmosféra (jednotka)
Z Multimediaexpo.cz
Atmosféra je označení dvou zastaralých jednotek tlaku, nepatřících do soustavy jednotek SI. Rozlišujeme technickou atmosféru a fyzikální atmosféru; obě jednotky jsou velikostí velmi podobné a přibližně se rovnají normálnímu tlaku zemské atmosféry při hladině moře. Nepatří mezi zákonné měrové jednotky a jejich používání normy nepřipouštějí.
Technická atmosféra
Tato jednotka byla dříve používána k měření tlaku v technických oborech, především ve strojírenství a značila se at, případně ata (atmosféra technická absolutní) pro vyjádření celkového tlaku, resp. atp (atmosféra technická přetlaku) pro vyjádření rozdílu tlaku (např. v parním kotli proti okolnímu tlaku vzduchu). Je definována přesně převodním vztahem na jednotku pascal soustavy SI:
- 1 at = 9,806 65 × 104 Pa (přesně),
čili přibližně
- 1 at = 0,1 MPa.
Pro převod na fyzikální atmosféru platí přibližný vztah
- 1 at = 0,967 84 atm.
Fyzikální atmosféra
Tato jednotka se alternativně nazývala též absolutní atmosféra (nezaměňovat s atmosférou technickou absolutní) . Byla dříve používána zejména ve fyzice a přírodních vědách obecně (zejména v meteorologii, geologii, geofyzice a planetologii) a značila se atm. Byla definována jako normální tlak vzduchu při hladině moře. Je dána přesně převodním vztahem na jednotku pascal soustavy SI:
- 1 atm = 101 325 Pa (přesně),
čili přibližně
- 1 atm = 0,1 MPa.
Pro převod na technickou atmosféru platí přibližný vztah
- 1 atm = 1,0332 27 at.
Pro převod na jednotku torr platí:
- 1 atm = 760 Torr (přesně).
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |