Musée Grévin

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 25. 7. 2013, 08:32

Vstup do muzea

Musée Grévin je soukromé muzeum voskových figurín v Paříži. Sídlí v 9. obvodu na Boulevardu Montmartre č. 10. Vystavuje kolem 450 voskových figurín významných osobností a rovněž představuje scény z dějin Francie (zajetí Ludvíka XVI. v Templu, Johanku z Arku na hranici, Bartolomějskou noc), z dějin a života Paříže a významné okamžiky 20. století jako první kroky člověka na Měsíci nebo pád Berlínské zdi.

Obsah

Historie

Až do 17. století bylo obvyklé snímat členům královské rodiny posmrtné voskové masky. Tyto masky byly vystaveny v 18. století v Palais Royal. Výstavu připravil švýcarský lékař Philippe Mathé-Curtz (1737-1794), kterému pomáhala jeho neteř Marie Tussaud. Ta během Francouzské revoluce snímala otisky Marata, Robespierra či královského páru. Po smrti svého strýce se přestěhovala do Londýna, kde založila slavné muzeum.

Nápad na tvorbu masek významných osobností, o kterých se píše v novinách, vzešel v roce 1881 od Arthura Meyera, ředitele deníku Le Gaulois. Obrátil se proto na sochaře, karikaturistu a tvůrce divadelních kostýmů Alfreda Grévina (1827-1892).

Muzeum bylo otevřeno 5. června 1882 a mělo značný úspěch. V roce 1883 investoval do rozvoje muzea finančník Thomas Gabriel, který financoval rovněž stavbu Eiffelovy věže a Théâtre des Champs-Élysées.

Muzeum je díky svému interiéru od roku zapsáno na seznamu historických památek.

Prohlídka

Návštěvní okruh prochází několika tématicky zaměřenými sály:

  • Velké mramorové schodiště
  • Palais de Mirages (Palác zázraků) atrakce na principu optické iluze
  • Salle des cocktails (Koktejlový pokoj)
  • Théâtre du Tout-Paris (Divadlo celé Paříže)
  • Paris Grévin Magazine
  • Obrazy 20. století
  • Dějiny Francie
  • Obchod
  • Sbírka Grévin

Pobočky muzea

V roce 1966 vzniklo plovoucí Musée Grévin na člunu, který plul vodními kanály na severu Francie, v Belgii a Nizozemsku. Existovalo do počátku 70. let. V 70. až 90. letech muzeum otevřelo pobočky v Lurdech (1974), Dijonu a Tours (1984), La Rochelle (1989), Mont-Saint-Michel (1991), Saint-Jean-de-Luz a Salon-de-Provence (1992). V roce 1999, kdy muzeum změnilo vlastníka, nový majitel některé pobočky odprodal a ponechal pouze muzea v Lourdách, Mont-Saint-Michel a Salon-de-Provence.

V roce 1981 muzeum otevřelo pobočku přímo v Paříži v obchodním centru Forum des Halles s 20 animovanými a zvukovými panely na téma Paříž v Belle Époque. Muzeum však bylo kvůli prodělečnosti uzavřeno v roce 1996.

Académie Grévin

Od roku 2001 existuje tzv. Grévinova akademie, která má 11 členů, většinou novinářů, kteří rozhodují o tom, které osobnosti bude v muzeu vytvořena její vosková socha.

Osobnosti

Výběr osobností vystavených v muzeu:

Fiktivní postavy

Reference

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Musée Grévin