V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Salámová metoda

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 22. 8. 2013, 13:02

Salámová metoda je označení pro praxi či taktiku, kdy se kontroverzní či obtížné cíle, řešení a požadavky, které by se celkově prosazovaly jen těžko, nebo by byly zcela neprůchodné, rozdělí na malé dílčí krůčky a prosazují se postupně. Pojem se používá pro popis postupů v širokém spektru oblastí počínaje vojenstvím a pokračuje přes zákonodárné snahy až po prosazování tras dálnic.

Ochrana přírody

V České republice je toto pojmenování běžně používáno zejména environmentalisty pro označení metody, kterou podle nich zadavatelé, investoři a stavitelé dálnic používají k prosazení dálnic vedoucích po naprosto nepřijatelných trasách z hlediska ochránců přírody.

Metoda je praktikována tak, že dálnice není předložena ke schválení jako jedna stavba, ale jako několik staveb, přičemž nejdříve jsou dány ke schválení neproblematické trasy. Poté, co jsou schváleny (a často i postaveny), je vznesen požadavek na postavení posledních úseků – za situace, kdy už nezbývá prakticky žádná volba alternativ. Metoda byla zdárně použita například u dálnice D8, u níž se tak prosadila trasa vedoucí přes CHKO České středohoří.

Dalším příkladem je osazování luk lesníky. Při těžbě lesa se osází nejen paseka, ale i přilehlý kus ochranářsky cenné louky. Při další těžbě za několik let se situace opakuje a opět i s pasekou je osázena část louky. Kdyby lesníci osázeli hned celou louku najednou, byla by větší šance, že si toho někdo všimne.

Známým příkladem je také výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe. Podle odpůrců kanálu se jeho stoupenci snaží prosadit jeho dílčí části, např. úsek Dunaj-Břeclav, jezy u Děčína nebo obtokový kanál u Přelouče salámovou metodou.

Externí zdroje