Alláh

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 9. 12. 2013, 08:32


Crystal Clear help index.png   Informace uvedené v tomto článku je potřeba ověřit.
  Prosíme, pomozte vylepšit tento článek doplněním věrohodných zdrojů.
Crystal Clear help index.png

Alláh, (arabsky الله اللّه اللّٰه ﺍﷲ zvuk výslovnost, česky Bůh), je označení pro nejvyšší bytost v islámu. V arabštině (podobné slovo existuje i v dalších semitských jazycích) označuje jméno Boží také i v křesťanství a judaismu. Poprvé se vyskytuje u arabských židů.

Význam v islámu

V Koránu je Alláh svrchovaný pán veškerého tvorstva. Díla jeho stvoření jsou označena výrazem áját a mají poukazovat na zjevenou Alláhovu pravdu. Alláha nelze popsat slovy, v Koránu se o něm hovoří pouze v metafoře, že je světlem pro ty, kteří ve víře hledají (Súra 24.35). Přesto v jiných súrách se ale objevují atributy výrazně lidské (mávající ruka, usazení na trůně)

Slovo Alláh v arabštině

Má být rovněž i nejvyšším soudcem, který rozdělí lidi na ty, kteří budou odměněni nebem či případě u těch zlých pak peklem.

Zápis slova

Chápe se zpravidla jako al-iláh, kde určitý člen al má podobný význam, jako psaní velkého „B“ v českém „Bůh“, tedy zdůrazňuje výjimečnost Boha oproti jiným božstvům. Slovo alláh vyslovené nebo napsané bez určitého členu považují muslimové za rouhání, protože tento výraz označuje „nějakého boha“ - tj. připouští existenci více bohů. Přestože arabské písmo je slabikové, a nemá proto zvláštní znak pro každé slovo, Alláh je výjimkou. Pro jméno boha existuje zvláštní ligatura , kterou lze rozepsat jako الله. Alláh se obvykle přepisuje jako Bůh, přesto určitá část muslimů s tímto nesouhlasí, protože tento přepis podle nich porušuje jedinečnost, jakou může mít prý jedině Alláh.

Známé fráze o Alláhovi v islámu

  • La ilaha illallah (لآ اِلَـهَ اِلاَّ لله‎ — není boha kromě Alláha (Boha))
  • Allahu Akbar (الله أكبر‎ — Alláh (Bůh) je velký)


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alláh