Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Portugalská vlajka
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 20. 9. 2013, 13:57
Vlajka Portugalska se skládá ze dvou svislých pruhů – levého zeleného a pravého červeného. Pruhy jsou nestejné šíře, přičemž zelený zabírá dvě a červený tři pětiny délky vlajky. Střed znaku země je umístěn na hranici obou barev.
Obsah |
Význam
Červená část symbolizuje portugalskou revoluci z roku 1910 a zelená část naději. Bílý znak obsahuje pět malých modrých znaků s pěti bílými body. Modré znaky symbolizují prvního portugalského krále Alfonse Jindřicha I., vítěze nad Maury a božská pomoc, které se mu přitom dostalo, je představována pěti bílými body jako pěti Kristovými ranami. Seskupení znaků do kříže pak symbolizuje křesťanství. Červený okraj znaku zahrnující sedm hradů představuje rozsah portugalského území včetně provincie Algarve. Za znakem je navigační přístroj – armilární sféra, která je oslavou Jindřicha Mořeplavce, který inicioval zámořské plavby, které z Portugalska učinily kdysi koloniální impérium.
Historie
Portugalská vlajka byla přijata dne 30. června 1911, ale užívána byla již od revoluce, která 5. října 1910 svrhla monarchii. Portugalsko oficiálně deklaruje svou nezávislost na království Léon od roku 1128 a v roce 1170 byla jeho nezávislost uznána papežem. Symboly na portugalské vlajce se datují k dvanáctému století. Bílý znak s pěti modrými znaky byl přijat králem Alfonsem Jindřichem I. po porážce Maurů a vytvoření Křesťanského království Portugalska v roce 1139.
Zajímavosti
Po republikánské revoluci v roce 1910 bylo vytvořeno množství návrhů vlajky vznikající republiky. Zásadní otázkou bylo zda převzít modrou a bílou jako barvy bývalého království, nebo červenou a zelenou, kterou užívala republikánská strana. Zvítězil návrh na zeleno-červenou vlajku.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |