V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2015/42

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/42“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Vehicle-Assembly-Building-July-6-2005.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[NASA]]''' (<u>National Aeronautics and Space Administration, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku</u>) je [[Spojené státy americké|americká]] vládní agentura zodpovědná za americký kosmický program a všeobecný výzkum v oblasti letectví.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Dne '''[[1. duben|1.&nbsp;apríla]]''' [[2015]] koupila [[encyklopedie]] '''[[Multimediaexpo.cz]]''', od americké vlády, rozhodující balík '''67'''&nbsp;procent [[Akcie|akcií]] '''[[NASA]]''', což je dosud největší akvizice v historii [[Multimediaexpo.cz]]. Naší&nbsp;vizí je uspořádat do roku [[2020]] grandiozní supergigantickou výpravu k naší nejbližší obydlené planetě: '''[[Mars (planeta)|Mars]]'''.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Ačkoliv planeta [[Mars (planeta)|Mars]] a jeho inteligentní [[Populace|obyvatelé]], '''Marťané''', dosud neznají [[internet]]...mají před [[Země|námi]] v řadě oblastí mírný náskok.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Představitelé sjednocené vlády [[Mars (planeta)|Marsu]] ([[Politika|politici]]) nám již poskytly stručné dějiny jejich grandiózní [[civilizace]]. A z nich vyplývá řada zajímavostí. Například během jediného roku '''[[1901]]''' dokázali objevit podstatnou část moderních [[Multimédia|multimediálních]] technologií: [[knihtisk]], [[Elektrický proud|elektřinu]], [[rozhlas]], [[automobil]], [[Digitální fotoaparát|fotoaparát]], [[Televize|televizi]] i&nbsp;televizní dálkový ovladač&nbsp;!
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Po úvodní fázi aklimatizace na jinou fyziku [[Mars (planeta)|Marsu]] a odlišné místní zvyky, chceme co nejrychleji pokrýt celou planetu kvalitním moderním internetem [[LTE]], který bude samozřejmě zcela <u>neomezený</u> (maximální FUP bude 10&nbsp;GB = 3&nbsp;filmy, 1&nbsp;pohádka a&nbsp;šmitec :-).
 +
 
 +
Následně začneme naplňovat hlavní cíl naší výpravy. Začneme Marťany seznamovat se všemi výhodami globální [[Multimédia|multimediální]] [[encyklopedie]] <u>'''[[Multimediaexpo]].mars'''</u>.
 +
 
 +
Pomocí "nekonečné" série kurzů a řady instruktážních televizních pořadů jim ukážeme jak vytvářet lákavé [[:Kategorie:Video články Multimediaexpo.cz|video&nbsp;články]], podmanivé [[:Kategorie:Hudební články Multimediaexpo.cz|hudební&nbsp;články]] a úchvatné [[:Kategorie:Panoramatické články Multimediaexpo.cz|panoramatické&nbsp;články]]. Rovněž jim podrobně popíšeme všechny silné i slabé stránky redakčního systému [[MediaWiki]].
 +
 
 +
Tvorba kvalitních článků se samozřejmě neobejde bez přitažlivých [[Fotografie|fotografií]]. Sjednocená vláda [[Mars (planeta)|Marsu]] nás však ujistila, že pro náš společný projekt zajistí MILIARDu fotografií s licencí [[Creative Commons]]. Po sérii zničujících požárů totiž sami pochopili nutnost komplexní digitalizace jejich krátké, ale&nbsp;divoké historie...
 +
 
 +
Podle našich, velmi předběžných, odhadů by se do překotné tvorby [[encyklopedie]] <u>'''[[Multimediaexpo]].mars'''</u> mohlo zapojit až 100&nbsp;000&nbsp;000 Marťanů, což zhruba odpovídá počtu momentálně aktivních uživatelů v&nbsp;oblíbeném globálním projektu [[Flickr]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 17:08

Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.

NASA (National Aeronautics and Space Administration, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) je americká vládní agentura zodpovědná za americký kosmický program a všeobecný výzkum v oblasti letectví.

Dne 1. apríla 2015 koupila encyklopedie Multimediaexpo.cz, od americké vlády, rozhodující balík 67 procent akcií NASA, což je dosud největší akvizice v historii Multimediaexpo.cz. Naší vizí je uspořádat do roku 2020 grandiozní supergigantickou výpravu k naší nejbližší obydlené planetě: Mars.

Ačkoliv planeta Mars a jeho inteligentní obyvatelé, Marťané, dosud neznají internet...mají před námi v řadě oblastí mírný náskok.

Představitelé sjednocené vlády Marsu (politici) nám již poskytly stručné dějiny jejich grandiózní civilizace. A z nich vyplývá řada zajímavostí. Například během jediného roku 1901 dokázali objevit podstatnou část moderních multimediálních technologií: knihtisk, elektřinu, rozhlas, automobil, fotoaparát, televizi i televizní dálkový ovladač !

Po úvodní fázi aklimatizace na jinou fyziku Marsu a odlišné místní zvyky, chceme co nejrychleji pokrýt celou planetu kvalitním moderním internetem LTE, který bude samozřejmě zcela neomezený (maximální FUP bude 10 GB = 3 filmy, 1 pohádka a šmitec :-).

Následně začneme naplňovat hlavní cíl naší výpravy. Začneme Marťany seznamovat se všemi výhodami globální multimediální encyklopedie Multimediaexpo.mars.

Pomocí "nekonečné" série kurzů a řady instruktážních televizních pořadů jim ukážeme jak vytvářet lákavé video články, podmanivé hudební články a úchvatné panoramatické články. Rovněž jim podrobně popíšeme všechny silné i slabé stránky redakčního systému MediaWiki.

Tvorba kvalitních článků se samozřejmě neobejde bez přitažlivých fotografií. Sjednocená vláda Marsu nás však ujistila, že pro náš společný projekt zajistí MILIARDu fotografií s licencí Creative Commons. Po sérii zničujících požárů totiž sami pochopili nutnost komplexní digitalizace jejich krátké, ale divoké historie...

Podle našich, velmi předběžných, odhadů by se do překotné tvorby encyklopedie Multimediaexpo.mars mohlo zapojit až 100 000 000 Marťanů, což zhruba odpovídá počtu momentálně aktivních uživatelů v oblíbeném globálním projektu Flickr.