Dekánská plošina

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 8. 5. 2014, 11:05


Soubor:Indiahills.png
Dekánská plošina na mapě Indie

Dekánská plošina (hindsky दक्खन के पठार, Dakkhan ké pathár, maráthsky दख्खनचे पठार, Dakkhančé pathár, telugsky దక్కను దిద్దుబాటు, Dakkanu diddubátu, kannadsky ದಖನ್ ಪ್ರಸ್ತಭೂಮಿ, Dakhan prastabhúmi, anglicky Deccan Plateau) je rozsáhlá náhorní plošina, která zabírá střední část Indického subkontinentu (zejména státy Maháráštra, Ándhrapradéš a Karnátaka). Její rozloha je okolo 1 miliónu km². Nadmořská výška se nejčastěji pohybuje mezi 400 až 600 m, na severu se místy svažuje až na 100 m, naopak vrcholy kopců na jihu šplhají přes 900 m.[1]

Je to velmi staré geologické území, které bylo až do druhohor spojeno s Madagaskarem. Tvoří jej krystalické horniny (nejvíce žuly a ruly), které se objevují zejména na jihu, východě a severovýchodě. Tektonické pohyby celé oblasti v období alpsko-himalájského vrásnění přispěly k vylití čedičových láv v severozápadní části plošiny.

Předpokládá se, že název vznikl zkomolením sanskrtského slova dakšin („jih“).

Zajímavost

Tato plošina vznikla ohromně zvýšenou vulkanickou činností na přelomu druhohor a třetihor (asi před 68-60 miliony let), tento jev mohl být také jednou z příčin vyhynutí neptačích dinosaurů před 65 miliony let.

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.