Indický subkontinent

Z Multimediaexpo.cz


Indický subkontinent je obrovský poloostrov na jihu asijského kontinentu, který se rozkládá na indické zemské desce a zasahuje do Indického oceánu. Na severu se stýká s euroasijskou zemskou deskou. Tato oblast je označována jako subkontinent proto, že místní geografie a geologie je zcela odlišná od zbytku kontinentu. Rozkládá se v oblasti subtropického (vliv monzunů) a tropického pásu.

Obsah

Členitost

Povrch Ze severovýchodu zde zasahuje Himálaj, na jihu se rozkládá Dekánská plošina, podél obou pobřeží pak Východní a Západní Ghát. Na severozápadě nalezneme poušť Thár a na severu Indoganžskou nížinu. Vodstvo Mezi nejdůležitější řeky patří Indus, Ganga a Brahmaputra. Ganga a Brahmaputra spolu vytvářejí největší deltu na světě.

Zemědělství

Nejdůležitější plodinou je rýže. Dále se pěstuje cukrová třtina, čaj, bavlna, juta (na výrobu pytlů), kokosová palma a ovoce.

Obyvatelstvo

Je zde velká rasová, národnostní a jazyková pestrost. Protože se jedná o bývalou britskou kolonii, hlavním dorozumívacím jazykem je angličtina. Co se týče náboženství, je zde nejrozšířenější hinduismus (převládá v Indii) a islám (Pákistán a Bangladéš).

Státy

Na indickém subkontinentu se nachází státy:

Související články