Červené Pečky
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 1. 11. 2010, 01:32
Červené Pečky jsou městys ležící v okrese Kolín mezi městy Kolín a Kutná Hora. Mají 1659 obyvatel a jejich katastrální území má rozlohu 1617 ha. Obcí prochází železniční trať Kolín - Ledečko. Mezi významné památky obce patří dvoukřídlý barokní zámek postavený J.F. Trautmannsdorfem v letech 1660-7, později využívaný armádou a dnes nepřístupný, přilehlý pivovar z roku 1633, jež byl roku 1908 předělán na parostrojní, dále pak empírová hrobka rodiny Hrubých z Jelení. Na náměstí stojí Sousoší Panny Marie s andílky. Směrem na Bohouňovice I. se nachází působivý kamenný viadukt. z r. 1900, který se klene přes údolí Polepky. Blízko obce se nachází PP Lom u Červených Peček s pozůstatky křídového moře. Z kopců nad obcí se otvírají krásné výhledy do rovinatého Polabí.
Obsah |
Místní části
Historie
První záznam o obci Pečky je roku 1333 a je zmiňován jako statek bratří Zdislava z Peček a Václava z Bohouňovic. Pečky po Zdislavově smrti přecházejí do vlastnictví vladyků z Bohouňovic, obce situavané asi 3 km západním směrem. Běh dějin zanechává v našem regionu další významnou stopu v době husitských válek za druhé křížové výpravy krále Zikmunda (1421 - 1422). Běžně uváděná bitva u Kutné Hory proběhla vlastně 6. ledna 1422 u Nebovid. Pro další vývoj Peček je důležitý rok 1530, kdy panství kupuje Václav Hrabáně z Přerubenic. Obec se nadále nazývá Pečky Hrabáňovy. Roku 1754 se panství ujímá svobodný pán Ignát Koch, aby již 10. května 1755 dosáhl povýšení Peček Marií Terezií na městečko (městys). Po bitvě u Kolína (u Křečhoře) v roce 1757 zakupuje Pruské království střed rozcestí na východním okraji městečka (cesty na Nebovidy a Dolany) a zřizuje zde hromadný hrob pruských vojáků, na němž je později postavena jednoduchá mohyla. Poslední změna majitelů nastává v roce 1794, kdy městečko Pečky kupuje Leopold Hrubý. Od roku 1868 nese městečko oficiální název Červené Pečky, zřejmě podle natření Zámeckého pivovaru volskou krví. Zámek rodiny Hrubých z Jelení byl postaven v 17. století na místě původní tvrze. Náleží k němu budova pivovaru, zámecký park v anglickém stylu s mnohými vzácnými stromy starými více jak 150 let. Největší slávu zažíval zámecký park na přelomu 19. a 20. století. Díky zálibě majitele barona Bohdana Hrubého v botanice se zde pěstovaly a šlechtily v desítkách skleníků okrasné rostliny, zejména orchideje, jejichž kolekce patřila k jedné z nejslavnějších v Evropě. Zdobily císařské sídlo a dodnes je najdeme v Schonbrunnu. Na okraji obce si rodina Hrubých v roce 1846 postavila empírovou kapli Svatého Kříže s hrobkou. V druhé polovině 19. století za barona Bohdana Hrubého, milovníka umění, zažívají Pečky další rozkvět. Na škole v čp. 6 působí kapelník František Kmoch a spisovatel František Flos, autor "Lovců orchidejí". Posledním tvůrčím počinem je stavba moderní třípatrové školy v Červených Pečkách v letech 1925 - 1927. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status městyse.[1]
Občanská vybavenost
V Červených Pečkách je mateřská i základní škola s kapacitou dostačující i pro okolní obce. Objekt bývalého zemědělského družstva je přeměněn na středisko drobných služeb (čalounictví, opravna automobilů, truhlářství, výroba a prodej brusných prostředků). V obci je zdravotní středisko s ordinacemi dětského, zubního a praktického lékaře, lékárna a další obchody a služby s různým sortimentem. Sportovnímu vyžití slouží multifunkční hřiště, fotbalové hřiště, kuželna, dva tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal a školní hřiště. K pořádání společenských událostí slouží sál v sokolovně a aula v základní škole. Spolky jako Sokol (kuželky, tenis, zájmová cvičení dětí i dospělých), Svaz dobrovolných hasičů, Klub důchodců, Český myslivecký svaz, Junák, Pohybová škola, Fotbalový klub, slouží aktivitám dětí i dospělých. Červené Pečky a Bojiště jsou plynofikovány, v Červených Pečkách je vybudovaná čistírna odpadních vod a veřejná kanalizace, částečně veřejný vodovod. Hřbitov pro Červené Pečky je v Nebovidech.
Památky
Na území obce je osm objektů zapsaných v seznamu nemovitých památek. Je to areál zámku - zámek, pivovar, domek a budova pro služebnictvo, park včetně ohradní zdi s bránou, kostel Nanebevzetí Panny Marie, sousoší Panny Marie s andílky na naměstí, boží muka u školy, hrobka rodiny barona Hrubého, v Bohouňovicích trojboká kaplička v polích, v Bořeticích slovanské hradiště a v Opatovicích socha sv. Markéty.
Fotogalerie
Kaplička v místní části Bojiště |
Reference
- ↑ Rozhodnutí č. 8 předsedy Poslanecké sněmovny, k stanovení obcí městy a městysi, Miloslav Vlček, 10. října 2006
Externí odkazy
- Oficiální stránky obce
- Kulturní památky na území obce
- Červené Pečky na webu www.cestyapamatky.cz
- zámek na webu www.cestyapamatky.cz
- Statistické informace o obci
- Stránky střediska Junáka Červené Pečky
- Stránky fotbalového klubu
- ZŠ Červené Pečky
- Klub vojenské a historické techniky
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |