Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Olymp
Z Multimediaexpo.cz
(+ Vylepšení) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 13. 7. 2013, 07:57
Olymp (řecky Όλυμπος) je pohoří nacházející se v Řecku. Nejvyšší hora pohoří – Mytikas (2917 m) je zároveň nejvyšší horou země. Tyčí se nad Soluňským zálivem mezi údolími řek Pinios a Aliakmon.
Obsah |
Poloha
Severní a západní hranici pohoří vymezuje tok řeky Mavroneri, která tak odděluje Olymp od masivu Pieria. Na jihu tvoří hranici pohoří údolí řeky Pleria, dělící nižší část pohoří - Kato Olympos od skupiny Ossa. Soluňský záliv ohraničuje Olymp od východu.
Geologie
Složení horstva je tvořeno několika plášti. V jádru se nacházejí krystalické horniny (žula, břidlice), jenž jsou ve vnějších vrstvách obaleny vápencovými usazeninami. Na pohoří je dodnes patrno původní zalednění ač se nachází na jihu Evropy. Výrazné jsou zejména stopy ve formě silného zvětrávání hornin a svahů, nápadné věže a skalní útvary.
Geografie
Geograficky je masiv řazen do Thrácko-makedonské soustavy. Pohoří je tvořeno jediným, vějířovitě tvarovaným hřebenem skládajícím se ze sedmi vrcholů. Tento hřeben výrazně převyšuje blízké údolí Kania, kterému tvoří dominantu.
Vrcholy
Hlavní hřeben je tvořen sedmi nejvyššími vrcholy. Dalších 46 vrcholů v pohoří Olymp převyšuje hranici 2000 metrů a 47 jich koliduje mezi 1000 - 2000 metry.
- Mytikas (2917 m)
- Stefani (2911 m)
- Skolios (2903 m)
- Skala (2866 m)
- Agios Antonis (2815 m) - na vrcholu je meteorologická stanice a horská služba
- Profitis Ilias (2803 m) - na vrcholu je malá kaple
- Toumba (2785 m)
Ochrana přírody
Okolí hory bylo již v roce 1938 prohlášeno za národní park z důvodů bohaté fauny (vlk, dravci) a flory, v níž jsou zastoupeny i endemické druhy (borovice černá, druhy alpínek aj.).
Mytologie
Pro většinu Řeků má Olympos až posvátný význam. Olymp je také známý z řecké mytologie jako sídlo řeckých bohů: Dia, Afrodíté, Héra, Athény, Herma a dalších.
Historie
První novodobý zdokumentovaný výstup na nejvyšší bod masivu Olympu Mytikas uskutečnili v r. 1913 Švýcaři Daniel Baud Bovy a Frédéric Boissonas, doprovázení Řekem Christosem Kakalosem. Poslední ze čtyř olympských štítů Stefani zdolal v r. 1921 švýcarský topograf M. Kurz, doprovázený opět Ch. Kakalosem.
Související články
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |