Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Návěstidlo
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 18. 7. 2013, 09:40
Návěstidlo je v oboru dopravy technický prostředek nebo jiná pomůcka sloužící k předávání pokynů mezi dopravními zaměstnanci, popřípadě automaticky dopravním zaměstnancům. Takovému pokynu se říká návěst.
Termín návěstidlo se používá zejména v drážní dopravě, ale i například v městské autobusové dopravě, kde terminologie v předpisech často bývá odvozena z terminologie tramvajové a trolejbusové dopravy, nebo ve vodní dopravě a letectví. Jako návěstidlo se též označuje ta část světelného signalizačního zařízení pro provoz na pozemních komunikacích, která zobrazuje světelný signál.
Návěstidla mohou být:
- traťová,
- vozidlová nebo
- ruční.
Obsah |
Traťová návěstidla
Traťová návěstidla mohou být umístěná podél trati, mezi kolejemi, nad tratí nebo na trolejovém vedení). Mohou být pevná (stálá) nebo přenosná. Kromě návěstidel jsou u trati též traťové značky.
Traťová návěstidla lze rozdělit na proměnná a neproměnná. Proměnná návěstidla mohou dávat více viditelných návěstí, popřípadě mohou měnit polohu, kdy dávají návěst, s polohu, kdy žádnou nedávají. Neproměnná dávají stále jen jednu návěst, jsou obdobou dopravních značek v silničním provozu.
Železniční návěstidla
- Podrobnější informace naleznete na stránce: Železniční traťové návěstidlo
Základní drážní návěsti a návěstidla stanoví v České republice příloha č. 1 vyhlášky č. 173/1995 Sb., kterou se vydává Dopravní řád drah. Provozovatel dráhy může stanovit i další návěsti.
Návěstidla v počátcích železnic byla převzatá z jiných odvětví. Prvními návěstidly byly návěstní prapory. Většího rozšíření dosáhla v 19. století košová návěstidla. Ta byla postupně nahrazena nejprve mechanickými a pak světelnými návěstidly.
Tramvajová a trolejbusová návěstidla
- Podrobnější informace naleznete na stránce: Tramvajová a trolejbusová traťová návěst
Signály pro tramvaje jsou v jednotlivých zemích definovány buď jako drážní návěstidla, nebo jako návěstidla pro silniční provoz. Například na tramvajové trati Liberec – Jablonec jsou umístěny dvě soustavy proměnných návěstidel, jedna pro řízení provozu na jednokolejné trati a druhá pro zajištění bezpečnosti v místech křížení se silniční dopravou.
Proměnná traťová návěstidla
- hlavní návěstidla (vjezdová, odjezdová, cestová, vložená, oddílová, krycí, uzávěry koleje) – na železnici, obdobně též na některých jednokolejných nebo zvlášť zabezpečených tramvajových drahách
- seřaďovací návěstidla (seřaďovací, spádovištní) – na železnici
- předvěsti – na železnici i na tramvajových a trolejbusových drahách
- indikátory
- návěsti výhybek – na železnici i na tramvajových a trolejbusových drahách)
- přejezdníky (mohou být i neproměnné) – na železnici
- návěstidla pro zkoušku brzdy – na železnici
- světelné signály pro tramvaje podle Pravidel silničního provozu
Konstrukčně dělíme proměnná návěstidla na:
Podle umístění dělíme návěstidla na:
- stožárová
- trpasličí
- na lávce
- na krakorci
- jiná (např. zavěšená pod střechou nástupiště apod.)
Mobilní návěstidla
Předmětům, jejichž pomocí se dává návěst, se říká návěstní pomůcky. Patří mezi ně například:
- výpravka („plácačka“ výpravčího)
- návěstní praporek,
- ruční svítilna
- návěstní tabule
- píšťalka
Návěsti na vozidlech
Návěstidla jsou též na vozidlech a vlacích. Mohou označovat například začátek a konec vlaku, typ vlaku nebo jízdy (například násled) atd. Některé návěsti jsou dávány svítidly na vozidlech.
Návěsti v silniční dopravě
Nejběžnějšími typy návěstidel v silniční dopravě jsou dopravní značky a dopravní zařízení včetně světelných signalizačních zařízení, umístěné na pozemních komunikacích. Návěstní funkci mají též světla na vozidlech, například brzdová, koncová, směrová, parkovací atd. (viz např. Osvětlení motorového vozidla). V některých případech dávají návěsti osoby, a to buď rukou, nebo svítilnou, praporkem či směrovkou (hůlka policisty).
Návěsti ve vodní dopravě
Návěstidla na vodní cestě a podél ní se nazývají plavební znaky.
Zvukové, světelné, ruční či praporové návěsti a signály se dávají též z plavidel. Na moři se k tomu využívala i námořní vlajková abeceda.
Návěsti v letectví
V letecké dopravě se používají návěsti dávané letadly a pozemní návěsti. Pozemní návěsti mohou zejména navádět k přistání na letišti nebo varovat před vysokými stavbami či objekty.
Externí odkazy
- Galerie GIF ikon – návěsti a návěstidla pro drážní dopravu.
- ČD – D1 Předpis pro používání návěstí při organizování a provozování drážní dopravy. (Schváleno rozhodnutím generálního ředitele Českých drah dne 15. dubna 1997, č. j. 55216/97-O11, účinnost od 28. 12. 1997)
- Návěsti a návěstidla v pražské tramvajové dopravě (prazsketramvaje.cz)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |