V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

San Marco Equatorial Range

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 8. 3. 2009, 22:33

Kosmodrom San Marco Equatorial Range (kód SM), kosmodrom Itálie u Afriky

Obsah

Volba místa

Itálie se rozhodla problém vypouštění svých družic řešit stavbou netradičního, mobilního kosmodromu. Stavbě v Evropě bránilo příliš husté osídlení v místech uvažovaného střeleckého sektoru, kam dopadají první stupně raketových nosičů. Itálie zvolila dvě ukotvené plošiny (obdoba ropných) na hladině zálivu Formósa v mezinárodních vodách poblíž Keni v Africe, téměř na rovníku. Střelecký sektor míří nad Indický oceán.

Podrobnosti

Větší z plošin pojmenovaná San Marco je obdélníkového tvaru 100x30 metrů. Ukotvená ke dnu byla 20 pneumatickými kesony v hloubce cca 20 metrů. Na plošině byly dílny, zkušebny a rampa. Menší samostatná plošina označená jako Santa Rica je od hlavní vzdálená několik set metrů. Má tvar rovnostranného trojúhelníka 30x30x30 metrů, na ní bylo zbudováno řídicí středisko a také ubytovna s kapacitou 80 osob. Obě plošiny jsou propojeny kabely. Součástí kosmodromu byl na pevnině u mysu Ngomeni dislokovaný pracovní tábor a zásobovací středisko.. Provozovatelem areálu bylo italské středisko kosmického výzkumu Centro Ricerche Aerospaziali (CRA) při římské univerzitě Universitá di Roma. Projektové práce byly zahájeny roku 1962.

Souřadnice

  • Zeměpisná šířka 2°56' j.š
  • Zeměpisná délka 40°13' v.d.

Využití

První kosmický start se z této základny uskutečnil o pět let později, v roce 1967. Celkem zde vzlétlo 9 amerických raketových nosičů typu Scout, poslední v roce 1988. Tyto nosiče vynesly do vesmíru družice různých států.

Ukončení činnosti

Koncem 80tých let se Itálie rozhodla využívat kosmodrom v Francouzské Guyaně. Existovaly ovšem nerealizované úvahy o nové využití pro malé italské nosiče typu Vega.

Literatura

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.  

Externí odkazy