Projekt Manhattan
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 15. 4. 2011, 23:49
Projekt Manhattan byl krycí název pro utajený americký vývoj atomové bomby za 2. světové války.
Obsah |
Vedení
Projekt vedl plukovník (později generál) Leslie Groves, jenž řízení vědeckých prací nabídl Robertu Oppenheimerovi. Dne 2. prosince 1942 Oppenheimer spolu s Enricem Fermim provedli řetězovou reakci štěpení jader uranu.
Trinity
Výsledkem tříletého vývoje byl první jaderný test Trinity, který se uskutečnil 16. července 1945 v poušti White Sands (na cvičné střelnici vojenské základny Alamogordo) v Novém Mexiku. Síla výbuchu značně překonala očekávání všech a ačkoliv byla bomba odpálena 70 km od civilní zástavby, ještě ve vzdálenosti 160 km rozbíjela tlaková vlna okenice (? - okna).
Atomové bombardování Japonska
Poznatky získané v projektu Manhattan posloužily k sestrojení pum Fat Man a Little Boy, jež byly 6. a 9. srpna 1945 použity k útoku na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Za účelem shození prvních jaderných pum vznikla vojenská skupina zvaná 509. Smíšená skupina. Jejím velitelem byl plk. Paul W. Tibbets. Vytrénoval několik posádek letadel B-29. Posádky byly nejprve pod vysokou bezpečnostní ochranou na základně ve Wendoveru, poblíž Los Alamos. Všechny dopisy podléhaly cenzuře, kdokoliv, kdo by něco prozradil o skupině či jejímu poslání, šel bez milosti před vojenský soud. Poté se posádky přesunuly na ostrov Tinian v Tichém oceánu, kde pobývaly na základně North Field, patrně největší americké letecké základně v Pacifiku. 6. srpna 1945 ve 2 hodiny a 45 minut opustila Enola Gay ostrov Tinian spolu s dalšími dvěma letouny (Great Artiste a No. 91). V 8 hodin 14 minut dosáhly letouny Hirošimy a o 2 minuty později svrhl Paul Tibbets se svou posádkou první atomovou pumu na světě. Radista Nelson poslal následně telegram pro velení 509. skupiny a projektu Manhattan:
„ | UKOL SPLNEN. NAPROSTY USPECH VE VSECH SMERECH. VIDITELNY UCINEK VETSI NEZ V ALAMOGORDU. PO SPLNENI UKOLU V LETOUNU VSE NORMALNI. VRACIME SE NA ZAKLADNU. | “ |
Odkazy
|
Související články
Externí odkazy
- Fyzikové a rozhodnutí svrhnout jaderné bomby na japonská města
- (anglicky) National Atomic Museum - The Manhattan Project
- (anglicky) Annotated bibliography for the Manhattan Project from the Alsos Digital Library for Nuclear Issues.
- (anglicky) The Manhattan Project: A New and Secret World of Human Experimentation
Literatura
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |